FRAXINUS (OLEACEAE) Dışbudak

FRAXINUS (OLEACEAE)
Dışbudak

Yaprağını döker.


Derin ve iyi topraklarda yetişir.

FRAXINUS ORNUS


   6-10 m yüksekliğindedir. Fraxinus excelsior’a benzer görünümdeki, yuvarlak tepeli Fraxinus ornus, daha az bir gürlükte olmasıyla ve mayıs ayında gerçekleşen beyaz ve belirgin çiçeklenmesiyle ondan ayrılır. Soğuğa karşı çok duyarlı değildir; fakat Fraxinus ornus’a daha çok kurak topraklarına dayanabildiği güney bölgelerde rastlanılır. Tek başına ya da  yol kenarları gibi yerlere sıra halinde dikilir.


FRAXINUS EXCELSIOR


    Boyu 15 m ve  üzeridir. Ormanların bu büyük ağacı, küçük bahçeler için uygun değildir; çünkü gür ve kuvvetli kökleri yakınlardaki bitki ve yapılara zarar verebilir. Yayvan ve geniş bir tepe tacı, 20-30 cm uzunluğunda koyu yeşil renkli birleşik yaprakları vardır.En karakteristik özelliklerinden biri tomurcuklarının siyah olmasıdır. Verimli, serin ve derin toprakları sever.


FRAXINUS EXCELSIOR ‘JASPIDEA’


   10-15 m yüksekliğindedir. Açık yeşil yaprakları sonbaharda altın sarısına dönüşür. Siyah tomurcukları ve sarı rengiyle son derece dekoratif bir etkiye sahiptir. Güneşli ortamlardaki serin topraklarda yetişir.


FRAXINUS EXCELSIOR ‘PENDULA’


   3-4 m yüksekliğindedir. Gür; ama küçük ebatlarda bir ağaçtır. Çünkü sürgünleri, uzunlamasına bir çardak oluşturacak şekilde yere kadar sarkar. Tek başına kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com