GLEDITSIA TRIACANTHOS (FABACEAE) Amerikan gladiçyası

GLEDITSIA TRIACANTHOS (FABACEAE)
Amerikan gladiçyası

Yaprağını döker.

 

Ekimden aralık ayına kadar meyvelidir.

   10-15 m yüksekliğinde, düzensiz ve yuvarlak tepeli bir ağaçtır. Birleşik yapıdaki hafif yaprakları biraz Acaia’nınkileri anımsatır. Başlıca özelliği, gövdesinde ve sürgünlerinde, bazen dallanmış halde de bulunabilen kuvvetli dikenlerin varlığıdır. Pek dikkat çekici olmayan beyaz çiçeklerini, boyu 30-40 cm’yi bulan kahverengi, genellikle çevrelenmiş , yapraklar döküldükten sonra uzun süre varlığını sürdüren yemişler takip eder. 
   Çocuklar için tehlikeli olabilecek dikenlerden endişe ediliyorsa, dikensiz olan ‘Inermis’ çeşidi, ya da ondan türetilmiş çeşitlerden biri tercih edilmelidir.

‘Rubylace’
   Kızıl kahve yapraklıdır.


‘Skyline’
   Piramidal formludur ve Amerikan elemesidir.


‘Sunburst’
   İlkbaharda altın sarısı regninde oldukça dikkat çekici bir yapraklar verir. Gleditsia’lar, özellikle de dikensiz çeşitleri, hafif gölgeleme özellikleriyle ilginç ağaçlardırlar. Bu bitkiler tek başlarına kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com