EUCALYPTUS (MYRTACEAE) Okaliptus

EUCALYPTUS (MYRTACEAE)
Okaliptus

Her daim yeşil olan bu ağaç, pek dayanıklı değildir. Kireçten hoşlanmaz.

EUCALYPTUS GLOBULUS


   15-20 m ve üzeri boydadır. Bu gür ve güzel ağaç, dayanıklılığının az olması sebebiyle, Akdeniz’in sadece güney kesiminde yetiştirilebilir. Genç yaprakları yuvarlağımsı;  olgun olanları ise uzun, sivri ve dardır.


EUCALYPTUS GUNNII


   10-15 m yüksekliğindedir. Fidanlıkların kataloglarında sıkça rastlanılan bir ağaçtır; fakat dayanıklı olduğu bölgeler Britanya’dan öteye geçemez. Gümüşi mavi yaprakları, olgunlaşmayla birlikte grimsi yeşile dönüşür.


EUCALYPTUS NIPHOPHILA


   4-6 m yüksekliğinde, ağır büyüyen, bir öncekine benzer dayanıklılıkta, küçük bir ağaçtır.Genellikle tek başlarına kullanılan ve korunaklı alanlara dikilen Eucalyptus’ların özelliklerinden biri, formlarının farklılığı, bazen de genç ve olgun yapraklar arasında görülen renk farklılığıdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com