CATALPA (BIGNONIACEAE) Katalpa, sigara ağacı

CATALPA (BIGNONIACEAE)
Katalpa, sigara ağacı

Yaprağını döken bu ağaç, haziran sonu – temmuz gibi çiçeklenir.
Her çeşit sağlıklı toprakta yetişir.

CATALPA BIGNONIOIDES


   8-12 m arası; hatta üzeri yüksekliklere erişebilir. Oldukça hızlı vejetasyona sahip, yuvarlak tepe taçlı iyi bir gölge ağacıdır. Açık yeşil renkli geniş yaprakları üçerli dairesel dizilişlidir. 


   Yazın başında gerçekleşen çiçeklenmesi görülmeye değerdir. Ağacın tüm kenar çevresi dik gruplar halinde yer alan, sarı-kırmızı benekli beyaz çiçeklerden oluşmuş çiçek kurullarıyla bezenir. Çiçeklerin ardından büyük yeşil fasulyelere benzeyen uzun meyveler belirir ve uzun süre ağaçta kalır.
Zaman zaman en alttaki dalların kesilmesi halinde ,aksi taktirde bunlar yere kadar iner, ağaçtan rahatlıkla gölge ağacı olarak da faydalanılabilir. Tek başına kullanılır.


CATALPA BIGNONIOIDES ‘NANA’


   4-6 m yüksekliğindedir. Catalpa bignonioides’in bir çeşidi olan bu bitki, doğal olarak da top şeklinde bir tepe tacına sahiptir. 3-4 m çapındaki tepe tacı bazen düz de olabilir. Sıra halinde dikim için uygun bir çeşittir.


CATALPA BIGNONIOIDES ‘AUREA’


   8-10 m yüksekliğindedir. İlkbaharda altın sarısı renkte olan yapraklanma daha sonra yeşile döner. Hızlı bir büyümeye sahiptir.


CATALPA BIGNONIOIDES X ERUBESCENS ‘PURPUREA’


   Bir önceki çeşitle aynı boyutlara sahiptir. Yapraklanma ilkbaharda kızıldır. Catalpa’lar, iyi drene olan ve verimli her sağlıklı bahçe toprağında yetişirler.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com