WISTERIA (LEGUMINOSAE) Mor Salkım

WISTERIA (LEGUMINOSAE)
Mor Salkım

Yaprağını döker.

Çiçekler Mayıs ayında açar.

WISTERIA CHINENSIS

   Wisteria chinensis, sadece bu iki Wisteria’nın değil, tüm tırmanıcı bitkilerin en güzellerinden biridir. Bitkinin ilginç, hatta sıra dışı bir gürlüğü vardır. sürgünlerinin uzunluğu 10 m’yi geçebilir. Belirli bir gelişime ulaştıklarında, onları destekleyen bir kafes ya da çardağın çökmesine sebep olabilirler. Dolayısıyla dikim safhasında, bu durum hesaba katılarak, bitkiye gerekli alan ayrılmalı ve destek olarak kullanılacak şey her neyse, her koşulda çok sağlam olması sağlanmalıdır.

   Birleşik tüysü yapıdaki yaprakları, yeşil renkli, oval ve sivri uçlu yaprakçıklardan oluşur. 20-30 cm uzunluğunda, sarkık gruplar halinde bir arada yer alan çiçekler, açık mor renkli ve harika kokuludur. Henüz yapraklar belirmeden, sayısız gruplar halinde sarkan, ard arda açan çiçekler, nadir rastlanacak güzellikte bir manzara oluştururlar. Bu Wisteria, Temmuz – Ağustos aylarında az miktarda da olsa yeniden çiçeklenir. 
   Daha kısa çiçek kurulları oluşturan, beyaz çiçekli bir çeşidi vardır. Wisteria chinensis, pergolaları süslemek için harika bir bitkidir. Fakat cepheleri süsleyen, bahçe duvarları üzerinde ilerleyen ya da bir rampayı ya da merdivenleri sararak çıkan Wisteria chinensis’lere de rastlanır. 
   Kireçsiz ya da az kireçli her çeşit iyi bahçe toprağında yetişir. Toprağın kireçli olması, yapraklarının sararmasına sebep olacaktır. Gelişimini tamamlamak için birkaç seneye ihtiyacı olan bu bitki, daha sonra oldukça uzun ömürlü olacaktır.
İstenilen çiçeklenmeyi elde edebilmek için budama yapılması kaçınılmazdır. Bu işlem iki dönemde gerçekleştirilir. Mart'ta (çiçek tomurcukları belirmiş haldeyken), geçen senenin sürgünleri, dipten itibaren 20-30 cm’lik kısma yerleşmiş olan, çiçek tomurcukları korunarak, budanır. Aynı şekilde ince sürgünleri de korunur. Ağustos'taki ise, bitkinin formunu (iskeletini) tamamlayan sürgünler hariç, o yılın sürgünlerinin üçte ikisi ya da yarısı kesilir.

WISTERIA FLORIBUNDA


   Wisteria floribunda, farklı olmasına rağmen, Wisteria chinensis’in rakibi sayılabilir. Daha az gürdür (4-6m ), mor çiçekli, 30-50 cm uzunlukta çiçek kurulları oluşturur (Macrobotrys çeşidinin çiçek kurullarının uzunluğu 1 m’yi bulur). Fakat az kokulu, daha küçük çiçekleri, daha dar gruplar halinde, ard arda açarlar ve neticede bu şekilde çiçeklenmesi, görünümünde bir bütünlük oluşmasını güçleştirir.
Bu türün pek çok çeşidi vardır:


‘Alba’: Beyaz çiçeklidir.

‘Macrobotrys’: Mor-Mavi çiçekleri uzun gruplar halinde bir arada yer alır.

‘Rosea’: Pembe çiçeklidir.

‘Violacea Plena’: katmerli mor çiçekleri, kısa gruplar halinde bir arada yer alır.


   Wisteria floribunda’nın, Wisteria chinensis’le aynı toprak ve ortam ihtiyaçları ve aynı kullanım şekilleri vardır, fakat daha az tercih edilir.
Desteklendiğinde ve gerekli budamalar da yapıldığında, 1,5-2 m’lik bir gövde üzerinde yükselmesini sağlayarak ve çiçek kurullarının üzerlerinden zarifçe sarkabilmeleri için, sürgünleriyle bir şemsiye şekli oluşturmasına yardım ederek, ağaç formunda yetiştirilebilir. Bu haliyle, bir çim alan üzerinde tek başına kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com