LONICERA (CAPRIFOLIACEAE) Hanımeli

LONICERA (CAPRIFOLIACEAE)
Hanımeli

Kışın yaprağını döker ya da herdem yeşildir.

Yazın çiçeklenir.

   Lonicera’lar, kışın yaprağını döken ve dökmeyen türleri bulunan, sarınıcı sürgünleri olan, gür çalılardır. Genellikle harika kokan, yoğun bir yaz çiçeklenmeleri vardır. Tipik çiçekleri, genellikle içi ve dışı farklı iki renkte olacak şekildedir.


LONICERA JAPONICA ‘AUREO-RETICULATA’


   Altın sarısı damarlı bir yapraklanması olan, çok özel, bodur bir çeşittir. Daha çok yer örtücü olarak kullanılan bu çalı, rahatlıkla küçük bir kafesi de süsleyebilir.


LONICERA JAPONICA ‘CHINENSIS’


   İç kısmı beyaz, dış kısmı pembe-karmen renkli, kokulu çiçekleri vardır. Genç yaprakları kırmızı renklidir. Gür bir vejetasyonu (4-6m) vardır.


LONICERA X BROWNII ‘DROPMORE SCARLET’


   Haziran – Temmuz aylarında, daha sonra da eylülde çiçeklenen, kışın yaprağını döken bir Lonicera’dır. Canlı turuncu renkli, kokusuz çiçekleri, buketler halinde bir arada yer alır.


LONICERA X HECKROTTII

   Sürgünleri 2 m uzunluğu geçmez. Yarı herdem yeşil sayılabilecek bir yapraklanması vardır. İç kısmı sarı, dışı turuncu–kırmızı, kokulu çiçekleri, Haziran'dan Eylül'e kadar bolca açar. ‘Goldflame’ çeşidi, pastel renklerle daha vurgulanmış bir sarı renktedir.


LONICERA JAPONICA ‘HALLIANA’

   Bol kokulu çiçekleri açarken, beyazdan sarıya döner. Çiçeklenme uzun sürelidir. 6-8 m uzunluğa erişebilen sürgünleriyle gür bir çalıdır.

LONICERA PERICLYMERUM ‘SEROTINA’

   Yazın ortasında, geç dönemde gerçekleşen, bol kokulu çiçeklenmesiyle ilginç bir bitkidir. Kırmızı çiçekleri açıldığında kırmızılı beyazlı bir hal alır.

LONICERA TELLMANNIANA

   Haziran – Temmuz aylarında gerçekleşen turuncu-sarı çiçeklenmesiyle dikkat çeken, kışın yaprağını döken harika bir tırmanıcıdır.    Lonicera’lar, duvarların, kafeslerin süslenmesinde çok beğenilen ve tercih edilen bitkilerdir. gürlüklerine göre ve süsleyecekleri alana göre seçilirler.

   Lonicera japonica, kuzey bakılı duvarlar için en çok önerilen türdür. Hepsi de az ya da çok gölge ortamlarda barınabilir, fakat daha az çiçeklenirler.
Kireçsiz ya da az kireçli, derin nitelikli her çeşit iyi bahçe toprağında yetişirler.

   Her sene bir temizleme budaması uygulanmalıdır. Yaşlı bir bireyi, gençleştirmek için, derin bir budamaya tabi tutmak mümkündür. Bitkinin kendini yenilemesi, bir ya da iki yılı bulacaktır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com