AQUILEGIA (RANUNCULACEAE)

AQUILEGIA (RANUNCULACEAE)

Çok yıllık

 

Dikkat çekici özelliği: Çok yıllık bitkilerin en güzellerindendir. Yaprakları çok canlı renklere sahiptir. Mayıs - Haziran arası, uzun saplardan oluşan bir demetin tepesinde beliren çiçekleri, nadir görünen bir zariflikte ve oldukça ilginç bir formdadır. Çiçekler beyazdan açık maviye, soluk sarıya, pembeye, kahverengiye, mor kırmızıya kadar uzanan çok çeşitli özel renklere sahiptir.


Toprak ve ışık isteği: Zengin ve derin toprakları, güneşli ve yarı gölge ortamları sever.


Bir çok türü vardır:


AQUILEGIA ALPINA


   60 cm boyunda tutam şeklinde bir çiçektir. Hafif buğulu mavimsi geniş yapraklara sahiptir. Büyük çiçekler kıvrılmış mahmuzlarla süslenmiştir. Bu tür kireci hiç sevmez.


AQUILEGIA VULGARIS


   80 cm’den 1 m’ye ulaşan boylu sapları, soluk mavi-yeşil renkteki zarif kesimli yaprakların arasından yükselir ve Mayıs - Haziran arasında kıvrılmış uçlarında, kancalı mahmuzlarla sonlanan, külah şeklindeki, ters dönmüş sarkık çiçekleri taşırlar.


Çeşidi:


   Aquilegia vulgaris, çift renkli çiçek ve gösterişli yaprak bakımından sonsuz sayıda çeşide sahiptir. Bunların içinde genellikle, katmerli Aquilegia vulgaris çeşidi, çiçekleri iç içe geçmiş külah şeklinde ve çeşitli renklerde, ve yine katmerli melez Aquilegia vulgaris çeşidi, çiçekleri yuvarlağımsı, külahları taç yaprağa dönüşmüş, düzleşmiş ve mahmuzlarını kaybetmiş şekildedir, (bu görünüm çiçeğe küçük bir gül havasını kazandırır) en çok üretilen çeşitler arasındadır.


AQUILEGIA COERULEA HYBRİDA


   Uzun mahmuzlu basit çiçeklere sahiptir. Kökenlerinden biri olan Aquilegia chrysantha’nın büyük zarafetini taşıyan bir bitkidir. Çiçekler geniş bir renk çeşitliliğine sahiptir.


Çeşitleri:
   Aquilegia Meteore. Yüksekliği 80 cm’i bulur. Çiçekler iri ve alacalıdır. Ayrık mahmuzların uzunlukları büyüklükleri genellikle boyda 10 cm’ i bulur ve çiçeklere büyük bir hafiflik verir. Çiçeklerin renk aralığı oldukça geniştir: mavi, beyaz, sarı, pembe, koyu kırmızı, lal rengi.
Aquilegia ‘Etoile variee’. Boyu 50-60 cm arasında değişir. Yapraklar canlı yeşil renkte ve tırtıklıdır. Çiçekler ise değişik renklerde ve dolgundur.


AQUILEGIA CHRYSANTHA

   Yüksekliği 80 cm ile 1 m arasında değişir. İnce uzun mahmuzları olan külah şeklindeki çiçekleri oldukça dikkat çekicidir.


Üretimi: Tüm Aquilegia çeşitleri Nisan - Mayıs ya da Ekim - Kasım ayları arasında tohum ekimi ile çoğaltılırlar. Filizlenmeleri genellikle iki ile dört hafta arasında değişir. Fidelikte, hafif gölgede şaşırtmaya alındıktan sonra sonbaharda, türüne göre, 30 ya da 50 cm mesafe ile uygulama alanına dikilir. İlkbahar ekimlerinde, çoğu zaman pek çok tohum o seneyi toprak altında filizlenmeden geçirecek ve filizlenmek için bir sonraki ilkbaharı bekleyecektir. Daha yüksek bir filizlenme yüzdesi elde edebilmek için, tohumlar Ekim - Kasım ayları arasında katlamaya (stratifikasyon) alınmalı ve Mart ayında ekilmelidir. Aynı zamanda ilkbaharda kök ayrımı yoluyla da çoğaltılabilirler.


Uygulama alanı: Zarifliği ve zengin renk çeşitleri ile bu bitkilerin bodur türleri çiçekliklerde, boylu türleri ise kesme çiçek olarak vazolarda çok hoş dururlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com