AMARYLLIS (AMARYLLIDACEAE)

AMARYLLIS (AMARYLLIDACEAE)

Çok yıllık ve soğanlı

   Sadece tek bir türü bu gruba dahildir. Amaryllis belladonna.


AMARYLLIS BELLADONNA


   80 cm boyundadır. Ağustos - Eylül arasında güçlü bir sap belirir. Bu sap çıplaktır ve ucunda bir deste iri ve hoş kokulu çiçek taşır. Çiçekler beyaz zambağınkilere benzer, fakat Amaryllis belladonna’nınkiler pembedir.


Dikkat çekici özelliği: Sonbahardaki çiçeklenmesi ve çiçeklerinin harika kokusudur.


Toprak ve ışık isteği: İyi drene olmuş toprakları, güneşli ve korunaklı alanları sever.


Üretimi: Soğanları Haziran'da toprağa dikilir. Toprağın hafif, derin ve iyi drene olmuş olmasına dikkat edilmelidir. Soğanları 20-25 cm derinliğe, 30’ar cm aralıklarla dikilir. Kışın ise cam örtü altında, bu mümkün değilse, saman ya da çürük yaprak örtüsü altında muhafaza edilmelidir. Saksıda da yetiştirilebilir fakat saksının çok derin olması gerekmektedir. Her üç dört senede bir dikimi yeniden yapılmalı ve yavrulamış soğanları da şaşırtmaya alınmalıdır.


Uygulama alanı: Diğer çok yıllık bitkilerle ya da kaya bahçelerinde kullanılabilen ilginç bir bitkidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com