ALSTROEMERIA (AMARYLLADACEAE)

ALSTROEMERIA (AMARYLLADACEAE)

Çok yıllık 

   80 cm’den 1 m’ye kadar boylanabilen saplar sert ve diktir. Kök ise pençe şeklinde ve etlidir. Saplar tepelerinde, dairesel olarak dizilmiş yapraklardan çıkan, pembe ya da kırmızı çizgili sarı renkte çiçeklerden oluşan bir buketi taşırlar. Çiçekler Haziran'dan Eylül'e kadar açar. Bu güzel bitkinin pek çok çeşidi bulunmaktadır fakat tohumla üremeleri pek kolay değildir.


Dikkat çekici özelliği: Çok ince çizgili güzel çiçekleri, genellikle orkideninkilerle karşılaştırılır.


Toprak ve güneş isteği: Kireçsiz, geçirgen, kolay işlenir ve zengin toprakları, güneşli ve sıcak yerleri sever.


Tür ve çeşitleri:

Alstroemeria aurantiaca ya da Alstroemeria aurea
   Çiçekler açık turuncu renktedir, içteki iki tepal yaprak kahverengi çizgilidir. Yapraklar tırtıklı ve mavimsi renklidir. Diğerleri içinde en kaba türdür.
‘Orange king’ çeşidinin rengi daha koyu turuncudur. İç tepallerinin dibi ise sarı renklidir.


Alstroemeria ligtu hybrids 
   Çiçekler pastel tonlarda, sarı, pembe, turuncu ve somon rengindedir. Yapraklar ise yine mavimsi renklidir, fakat küllü bir mavidir.


Alstroemeria psittacina
   Bu tür ılıman iklimler için uygundur. Çiçekler daha dar, kahverengimsi kırmızı ve genellikle de tepallerinin uçları yeşil renklidir.


Üretimi: Çoğaltılması Eylül - Ekim ayları arasında, hassas köklere zarar vermemeye dikkat edilerek, kök ayrımı ile yapılır. Tohumla da çoğaltılabilir. Tohumlar, Ekim - Kasım ayları arasında, saksıyla soğuk cam örtü altında katlamaya (stratifikasyon) alınır. Filizlenme gelecek Mart ayında olacaktır.Bitkilerin şaşırtmaları örtü altında gerçekleştirilir, daha sonra, hafif toprağa, 30 cm aralıklarla dikilirler. Kuzey bölgelerde kış boyunca toprak yüzeyinin ölü yaprak örtüsüyle kaplanarak, soğuktan korunması gerekir.


Uygulama alanı: Gruplar halinde, çok yıllıklarla oluşturulmuş çiçek tarhlarında kullanılırlar. Büyük saksılarda da yetiştirilebilirler.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com