AGASTACHE (LAMIACEAE)

AGASTACHE (LAMIACEAE)
Çok yıllık

AGASTACHE ANİSATA (AGASTACHE FOENİCULUM)


   80 cm ile 1 m arasında değişen bir boya sahiptir. Grimsi yeşil renkde, dişli, tırtıklı yapraklarla bezeli dik tutamlardan oluşan sağlam bir formu vardır.


Dikkat çekici özelliği: Çiçeklenmesi Ağustos'tan Eylül'e kadardır. Başak şeklinde yoğun çiçek kurulları vardır, renkleri ise menekşemsi açık mordur. Buruşuk yaprakları ve özellikle çiçekleri naneninkine benzer hatta bazen anasonla karışık çok hoş bir koku salar.


Toprak ve ışık istekleri: İyi drene olmuş zengin toprakları sever. Bol güneşli konumları tercih eder. Çiçeklenmenin yaklaştığı dönemlerde hafif serin bir ortam ister.


Üretimi: Kolaydır. Tercihen ilkbaharda gerçekleştirilen kök ayrımı ile çoğaltılır.
   Tohumlar Nisan ve Haziran ayları arasında yarı gölge ortamdaki bir fideliğe ekilmelidir.
   İlkbaharda ya da sonbaharda 30 ile 35 cm aralıklarla dikilir, kışın ise cam örtü altında saksıda korumaya alınır.


Uygulama alanı: Tarhlarda ya da boylu çiçeklerden oluşan çiçek gruplarında, aslanağzı, tarla nergisi gibi bitkilerle birlikte kullanılır. Hoş kokusu çiçek buketlerini daha da hoş hale getirecektir.


Çeşidi:
Agastache foeniculum ‘Alabaster’ (eş an. Alba)
; Beyaz çiçeklidir.


AGASTACHE BARBERI


   Kokulu yapraklara sahip çok yıllık odunsu bir bitkidir. Bitkinin boyu 60 cm’dir, başak şeklindeki çiçek kurullarının boyu ise 30 cm’i bulur.


Çeşitleri:
Agastache barberi ‘Tutti Frutti’; Açık kırmızıdan pembeye çalan renkte çiçekleri vardır.


Agastache barberi ‘Fire Bird’  ; 1 m boyunda çok yıllık odunsu bir bitkidir, tepeye doğru dallanmış dik tutamlardan oluşur. Yapraklar koyu yeşil, tırtıklıdır.  Ağustos'tan Eylül'e kadar süren, bakırımsı kırmızı renkte bir çiçeklenmeye sahiptir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com