HEPATICA NOBILIS (RANUNCULACEAE)

HEPATICA NOBILIS (RANUNCULACEAE)
Çok yıllık

 

 

   Saçak köklü bir bitkidir. Şubat – Mart aylarında, çeşidine göre değişen özelliklerde (beyaz, mavi ya da pembe renkte, katmerli ya da katmersiz), çok sayıda, küçük, tekil konumlu çiçekleri belirir. Çiçekler 8-15 cm arası uzunlukta tüysü saplarca taşınır.

   Kurtbağrının (Ligustrum) yapraklarını anımsatan, parlak, yeşil ve üç loplu yaprakları, çiçeklerden sonra belirir, kasımdan önce de solar. Bazı durumlarda bir sonraki çiçeklenmeye dek durdukları görülmüştür.

 

Dikkat çekici özelliği: Şubat'tan Nisan'a kadar açan yoğun çiçekleridir.

 

Toprak ve ışık isteği: Nemli ve serin toprakları, yarı gölge ortamları sever.

 

Üretimi: Eylül – Ekim aylarında kök ayrımı yoluyla üretilir. Ayrılan parçalar her yönden 25 cm mesafe bırakılarak dikilir.

 

Uygulama alanı: Kaya bahçelerinin, bordürlerin ve ağaç altlarının, az bakım isteyen, harika bir bitkisidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com