ASTILBE (SAXIFRAGACEAE)

ASTILBE (SAXIFRAGACEAE)
Çok yıllık

 

   Zarif yapraklanmaya sahip tutamlar oluşturan bir bitkidir. Yaprakların arasından yükselen yapraklı sürgünleri üzerlerinde,  Temmuz – Ağustos aylarında beliren, piramidal büyük koçan şeklinde gruplar oluşturan, beyaz, pembe  ya da lila renkli çiçekler yer alır.

 

Dikkat çekici özelliği: Dekoratif yapraklanmasıdır. Ayrıca nemli ve gölgeli alanlarda çiçeklenebiliyor olması da diğer bir özelliğidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Hafi, serin ve asidik topraklardan , yarı gölge alanlardan  hoşlanır. Kireçli ve kuru topraklarda barınamaz.

 

Üretimi: Kolaydır.İlkbahar ya da sonbaharda kök ayrımı ile çoğaltılır. Tercihen funda toprağında ve yarı gölge bir ortamda 30 ya da 40 cm aralıklarla dikilmelidir. Vejetasyon süresi boyunca toprağın serin kalması gerekmektedir.

 

Uygulama alanı: Su kenarlarında, gölge ve nemli alanlarda kullanılabilir. Funda toprağında yetişen çalı gruplarının kenarlarında da kullanılabilirler. (Açelyalar, orman gülleri gibi).

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com