ZANTEDESCHIA (ARACEAE) ARUM, CALLA

ZANTEDESCHIA (ARACEAE)
ARUM, CALLA

Çok yıllık

 

Burada, birbirlerinden külah şeklindeki çiçeklerinin farklı renkleri ile ayrılan üç türünden bahsedilecektir.

 

ZANTEDESCHIA AETHIOPICA

 

   Çok popüler bir bitkidir. Geniş, mızrak şeklinde dekoratif yaprakları olan, kök kısmı siyahımsı renkli yumrulardan oluşan, yarı-akuatik,   çok yıllık bir bitkidir. 80-100 cm’lik  sürgünlerin uçları, Mayıs – Haziran'dan Eylül'e kadar, turuncu ya da sarı merkezi bir koçanı saran, saf beyaz renkli yayvan külahlar şeklindeki ilginç çiçeklerle  bezelidir.

 

ZANTEDESCHIA ELLIOTTIANA

 

   Bir önceki türe benzeyen çok yıllık bir bitkidir. Fakat çiçeklerinin sarı rengi ve iri külahlarıyla ondan ayrılır. Kök kısmı yuvarlağımsı bir yumrudan oluşur. Bu yumrudan, az ya da çok, beyaz lekeli yapraklar gelişir.

 

ZANTEDESCHIA REHMANNI

 

   30-40 cm yüksekliğinde, kışın yaprağını döken bir bitkidir. Mızrak şeklindeki yapraklar, bazen gümüşümsü beyaz beneklidir. Koçanlar eflatun-pembe renktedir ve Nisan'dan Haziran'a kadar belirir.

Dikkat çekici özelliği: Yapraklanmanın ve çiçeklenmenin dekoratif görünümüdür.

Toprak ve ışık isteği: Nemli alanlarda, su kenarlarında, sıcak ve güneşli ortamlarda yetişir. Sert geçen kış mevsimlerine karşı dayanıksızdır.

Üretimi: Hem karada, hem suda yaşayabilen bu bitki,  köklerini suya ya da toprağa salar. Vejetasyon dönemi boyunca bol miktarda sulanması gerekir. Çiçeklenmeden sonra bitki kurumaya bırakılabilir. Ardından, ilkbaharda tekrar dikilinceye dek, serin ve kuru bir ortamda saklanmak üzere topraktan çıkartılır. Donlardan korunaklı bir alan alınıp, sulamaya devam edildiği taktirde kışında yeşil tutulması mümkündür.

Zantedeschia kolayca tutunur. Aralık'tan itibaren gerçekleşen bir çiçeklenme elde edebilmek için, yumrularının Ağustos – Eylül aylarında örtü altında saksılara dikilip, ardından çiçeklenmenin gerçekleşeceği seraya ya da yeterince aydınlık bir iç mekana alınmaları gerekir.

Zantedeschia ilkbaharda, kök üzerinde gelişen küçük yumruların ayrılması ile kolayca  çoğaltılabilir.

Uygulama alanı: Çiçeklenmesiyle olduğu kadar yapraklanmasıyla da dekoratiftir. Özellikle güneşli ve sıcak ortamlardaki, nemli alanları ve su kenarlarını güzelleştirmekte kullanılır. Saksıda da yetiştirilebilir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com