VIOLA ODORATA SEMPERFLORENS (VIOLACEAE)

VIOLA ODORATA SEMPERFLORENS (VIOLACEAE)

Çok yıllık

 

   Şekil olarak Viola odorata’yla bir farklılık göstermez, fakat daha hoş kokulu bir bitkidir. Yılın pek çok döneminde çiçeklenir. Öncelikle ilkbaharda, serin ortamların söz konusu olduğu durumlarda yazın, genellikle de Eylül'den itibaren, soğuktan korunduğu taktirde ise tüm kış mevsimi boyunca içeklenebilir. Beyaz, mavi, pembe ve kırmızı renklerde, katmerli ya da katmersiz çiçekleri olan pek çok çeşidin doğmasına imkan vermiştir.

Dikkat çekici özelliği: Harika kokusu ve ilkbahar çiçeklenmesidir.

Toprak ve ışık isteği: Çok güneş almayan ortamlardaki serin topraklarda yetişir.  

Üretimi: En kolay yöntem, tercihen sonbahar ya da ilkbaharda kök ayrımıyla çoğaltılmasıdır. 

Tohumları Mart'tan  Mayıs'a kadar fideliğe ekilerek de çoğaltılabilir.  Elde edilen fideler sonbaharda, 20 cm’lik aralıklarla topraktaki yerlerine dikilir. Çiçeklenme Mart – Nisan aylarındadır.

Uygulama alanı: Ağaç altı alanların, çalı yastıklarının, kaya bahçelerinin süslenmesinde kullanılır. Saksıda da yetiştirilebilir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com