VERONICA SPICATA (SCROPHULARIACEAE)

VERONICA SPICATA (SCROPHULARIACEAE)
Çok yıllık

 

   Haziran – Temmuz aylarında, canlı mavi küçük çiçeklerden oluşan başak şeklinde uzun kurullarla sonlanan, 30-60 cm arası uzunlukta, dik sürgünlere sahip, dayanıklı bir bitkidir.

Dikkat çekici özelliği: Çiçeklerinin güzel mavi rengi ve dayanıklı bir bitki olmasıdır.

Toprak  ve ışık isteği:  Güneşli ortamlardaki sağlıklı topraklarda yetişir.

Üretimi: Tohumları, Nisan'dan Haziran'a kadar fideliğe ekilir. 30 cm’lik dikim aralıklarıyla, yerinde şaşırtmaları yapılır. Nisan ekimleri aynı sene içersinde, ekim döneminin sonlarına doğru gerçekleştirilenler ise gelecek sene Haziran'dan Ağustos'a kadar çiçekleneceklerdir.

Kök ayrımıyla çoğaltılması da mümkündür.

Uygulama alanı: Genellikle, güzel renkleriyle hoşluk kattığı, diğer çok yıllık bitkilerle oluşturulan gruplara dahil edilir.

Türleri:

·        Veronica filiformis

   Yer örtücü bir bitkidir. Saf yeşil renkli yapraklar böbrek şeklindedir. Boğaz kısmı beyaz olan çiçekler gök mavisi rengindedir.

·        Veronica prostrata

   Diğeri gibi bu da yer örtücü bir türdür. Koyu mavi, açık mor ya da beyaz çiçekler küçük gruplar şeklinde, dik kurullar oluşturur. Küçük soğanlar için iyi bir örtüdür.

·        Veronica spicata

   Beyazdan kırmızıya dek değişen, mavi de dahil olmak üzere çeşitli renklerdeki çiçekler, boylamasına uzun başaklar şeklinde dizilmişlerdir.

Yapraklar mızrak şeklindedir. Sürgünlerin dipleri odunumsudur.

Ssp. İncana gümüşi beyaz renkli, daha yoğun vejetasyona sahip bir çeşididir. Mavi çiçekler, başak şeklinde dik kurullar oluşturur.  Yüksekliği ise 20 cm’dir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com