SOLİDAGO (ASTERACEAE)

SOLİDAGO  (ASTERACEAE)
Çok yıllık

 

   Geniş tutamlar oluşturan, sağlam, dayanıklı bitkilerdir. Dik sürgünlerinin tümü, çeşidine göre Temmuz ve Ekim ayları arasında, koçan şeklinde uzun çiçek kurullarıyla sonlanır. Bu kurullar, küçük altın sarısı renkli çok sayıda çiçekten oluşur.

Dikkat çekici özelliği: Çiçek renklerinin canlılığı ve saplarının hafifliğidir. 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ya da yarı gölge ortamlardaki her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi: Genellikle ilkbahar ya da sonbaharda kök ayrımıyla çoğaltılır. Ayrılan parçalar aralarında, yüksek boylu çeşitler için 50 cm, alçak boylu çeşitler içinse 25/30 cm bırakılarak dikilir.

Bazı çeşitlerin tohumları, sonbaharda uygulama alanına dikilebilmeleri için, Nisan'dan Haziran'a kadar fideliğe de ekilebilir.

Uygulama alanı: Mavi ya da mor renkli çiçeklerle birlikte kullanılabilir: Aster, Veronica, Salvia nemorosa Superba vb. gibi.

Türleri:

·        Solidago canadensis

   1m ve üzeri uzunluğa erişebilen, dik sürgünlere sahip gür bir bitkidir. Yapraklar dar ve mızrağımsıdır. Sarı çiçekler, seyrek koçanlar şeklinde  kurullar oluşturur.

·        Solidago hybrides

   Diğerlerine oranla, iri bitkiler değildirler. Bitkinin formu daha yoğundur, yüksekliği 40-80 cm arasında değişir ve çok bol çiçeklidir. ‘Laurin’ çeşidinin bol yapraklı sürgünleri, yumak şeklinde, canlı sarı çiçeklerle bezeli çiçek sapları vardır.

·        Solidago shortii

   1,20m yüksekliğinde, altın sarısı çiçekleri olan, son derece zarif bir bitkidir.  Çiçeklenme Eylül – Ekim aylarındadır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com