CENTRANTHUS RUBER (VALERIANACEAE)

CENTRANTHUS RUBER (VALERIANACEAE)
Çok yıllık

 

   60-80 cm uzunluğunda, az dallanmış sürgünleri olan sağlam bir bitkidir. Sürgünlerin uçlarında, Haziran'dan donlar başlayıncaya dek, soluk kırmızı mahmuzlu, çok sayıda çiçekten oluşan buketler yer alır. Beyaz ve koyu kırmızı çiçekli çeşitleri de vardır.

Dikkat çekici özelliği: Son derece dayanıklı bir bitki olmasıdır.

Toprak ve ışık isteği: Kurak, taşlı hatta kireçli de dahil olmak üzere her çeşit toprakta ve güneşli ortamlarda yetişir. Aşırı nemli ortamlardan ise hoşlanmaz.

Üretimi:

1)      Tohumları Nisan'dan Haziran'a kadar, yerinde ya da fideliğe  ekilir. Elde edilen genç bitkiler sonbaharda, 40-50 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir. Yerinde gerçekleştirilen Nisan ekimi,  aynı sene içersinde çiçeklenmeye başlayabilir.

2)      Sonbaharda ya da ilkbaharda, kök ayrımıyla da çoğaltılabilir.

Uygulama alanı: Kuraklığa son derece dayanıklı olan Centranthus ruber, taşlı topraklar, eski duvarlar, kaya bahçeleri, vb. ortamlar için ideal bir bitkidir. Kesme çiçekleri uzun süre dayanır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com