THUNBERGIA ALATA (ACANTHACEAE)

THUNBERGIA ALATA (ACANTHACEAE)
Tek ve çok yıllık

   Seralarda çok yıllık olan, tırmanıcı özellikteki bu bitki, dış mekanlarda tek yıllık olarak yetiştirilir. Boyu 1,5 m’ye kadar erişebilir. Huni biçimindeki sarı çiçeklerinin boğaz kısımları siyah lekelidir. Çiçekler Haziran'dan Ekim'e kadar açarlar. Çiçekleri beyazdan sarıya kadar çeşitli renklerde, siyah lekeli ya da lekesiz çok sayıda çeşidi üretilir.

 

Dikkat çekici özelliği: İlginç çiçeklere sahip, tırmanıcı özellikte bir bitki olmasıdır.

Toprak ve ışık isteği: Korunaklı ve sıcak ortamlardaki her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi: Tohumları Mart – Nisan aylarında, ısıtılmış örtü altında ekilir; fidelerin üç-dört yaprağı belirdiğinde, yastık üzerine şaşırtmaları yapılır. Bitkinin tutmasını kolaylaştırmak için havadan yoksun bırakılması faydalıdır. Ardından, Mayıs sonunda uygulama alanına dikilinceye kadar, bitki aşamalı olarak havaya alıştırılır. Bitkiler arasında bırakılması gereken dikim aralığı  25 cm’dir.

Uygulama alanı: Sıcak iklimlerde en üst düzeyde gelişim gösteren bu bitki, büyük duvarları, çardakları, kafesleri süsler. Büyük bir gelişim gösterebildiği soğuk seralarda da yetiştirilir. Saksıda  yetiştirildiğinde destek konulmadığı taktirde, sürgünleri  harikulade sarkıtlar oluşturur.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com