STACHYS LANTANA (LABIACEAE)

STACHYS LANTANA (LABIACEAE)
Çok yıllık

 

   20 cm yüksekliğindedir. Gümüşi renkli, pamuğumsu ve kalın bir tabakayla kaplı yapraklanması son derece dekoratiftir. Dikkat çekici özellikte olmayan, gruplar halinde yer alan, mor – kırmızı renkli çiçekleri, 40-50 cm yüksekliğindeki sürgünlerce taşınırlar.

 

Dikkat çekici özelliği: Dekoratif bir yapraklanmaya sahip, son derece dayanıklı, bodur bir bitki olmasıdır.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ya da yarı gölge ortamlardaki,  kurak da dahil olmak üzere her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi: Ağustos – Eylül aylarında kuru topraklarda ya da ilkbaharda nemli topraklarda yapılan kök ayrımıyla çoğaltılır. Mayıs – Haziran aylarında ekim yoluyla da çoğaltılabilir. Fidelikte şaşırtmaları yapılan bitkiler, sonbaharda 30 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir.

Uygulama alanı: Bordürlerde, kaya bahçelerinde, şev taşlarının aralarında ve genellikle tüm kurak ve güneşli alanlarda kullanılabilirler. Yapraklanmasının güzelliğini ve bitkinin bodur formunu koruyabilmek için, çiçek saplarının kaldırılması lazımdır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com