CALENDULA OFFICINALIS (ASTERACEAE)

CALENDULA OFFICINALIS (ASTERACEAE)
Tek yıllık

 

   Hafif dik duruşlu, yayvan formlu, yoğun ve uzun çiçeklenmeye sahip dayanıklı bir bitkidir. 40-50 cm gibi ortalama bir yüksekliğe sahiptir. İri, kapitulalı çiçekleri katmerli ya da yarı katmersizdir. Çiçekler çok canlı sarı ve turuncu renklidir.

 

Dikkat çekici özelliği: Canlı ve sıcak çiçek renkleri ve son derece kolay  üretilebilmesidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Her türlü güneş alma konumunda, kurak ve fakir de dahil olmak üzere her çeşit toprakta yetişir. Kıyı iklimine dayanıklıdır.

 

Üretimi: Kolaydır. Çok esnek bir kullanıma sahip bu tür, değişik dönemlerde ekilebilir.

1)      Nisan'dan Temmuz'a kadar uygulama alanına ekilir. Bitkiler arasında 25 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır. Çiçeklenme Temmuz'dan Ekim'e kadar sürer.

2)      Tohumları Mart'ta soğuk cam örtü altında ekilir ve elde edilen genç bitkiler Mayıs'ta 25 cm’lik aralılarla toprağa dikilir. Çiçeklenme Haziran'dan Ekim'e kadar sürer.

3)      Tohumları Eylül'de, doğrudan uygulama alanına ya da fideliğe ekilir. Kasım'da örtü altındaki yerine alınır (tünel, cam örtü, vb.). Çiçeklenme Şubat'tan itibaren, örtü altında başlar. Dış mekanlarda ise, Nisan'dan Haziran'a kadar sürer.

Bitkilerin şaşırtmaya alınmaları, daha iri ve özellikle de daha bol katmerli çiçeklerin elde edilmesini sağlar. 

 

Uygulama alanı: Yazın ilk bölümünde, bitki yastıklarında çiçek grupları halinde  ve kesme çiçek olarak kullanılır. Saksılarda da yetiştirilebilir. Kaliteli çiçeklenmesi ve vazoda uzun süre dayanabiliyor olması, kesme çiçek olarak üretilebilmesinde etkendir.

 

Çeşitleri:

·        Calendula officinalis ‘Ball’s Lemon’.  Siyah merkezli, limon sarısı çiçekli bir bitkidir. Yüksekliği 50 cm’dir.

·        Calendula officinalis ‘Ball’s Supreme’. Siyah merkezli, koyu turuncu renkli çiçekleri olan, 50 cm yüksekliğinde bir bitkidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com