HELIANTHUS (ASTERACEAE) Gündöndü-Ay çiçeği-Günebakan

HELIANTHUS (ASTERACEAE)
Gündöndü-Ay çiçeği-Günebakan
Tek yıllık ve çok yıllık çok sayıda türleri vardır.

   Helianthus’lar genellikle yüksek bitkilerdir. Saplar dik ve sert, yapraklar ise yine sert ve geniştir.

 

TEK YILLIK TÜRLERİ

 

HELIANTHUS  ANNUS

 

   Çiçek rengi açık sarıdan kırmızı-kahveye kadar, çiçek göbeğinin rengi ise, turuncudan siyaha dek değişim gösteren, 80-250 cm arası boylanabilen, bahçelerde kullanılan bir bitkidir.

Yüksekliğiyle ve kapitulalarının ebatlarıyla birbirinden ayrılan, çok sayıda çeşidi olan bir türdür.

 

Dikkat çekici özelliği: Hızlı gelişime sahip, gür bir bitki olmasıdır. Aynı zamanda, yaz sonu gerçekleşen, gösterişli ve güzel bir çiçeklenmesi vardır.

Toprak ve ışık isteği: Sıcak ve güneşli ortamlardaki, iyi drene olan her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi: Kolaydır.

   Tohumları Nisan sonundan Mayıs'a kadar doğrudan uygulama alanına ekilir. Ardından bitkiler arasında, çeşide göre 50-70 cm arasında değişen bir mesafe kalacak şekilde seyreltme yapılır.

Uygulama alanı: Yüksek boylu bu tek yıllık bitkiler, kısa sürede büyük bir gelişim gösterdiklerinden, kalıcı bitkiler yeterli yüksekliği yakalayıncaya kadar, fon, çiçek perdesi (kamuflaj amaçlı), rüzgar perdesi vb. gibi amaçlarla kullanılabilirler. Daha alçak boylu diğer tek yıllık bitkilerle oluşturulan grupların arka planında da rahatlıkla kullanılırlar. Her biri harika buketler oluşturur. Helianthus’lar aynı zamanda çok güzel av örtüleridir. Tohumları uçan av hayvanları tarafından çok beğenilir.

Çeşitleri:

 

·        Tek renkli iri Helianthus çeşidi, 2,5 m yüksekliğindedir. Tekil konumlu çiçeği, bazı durumlarda çapı 30 cm’yi de aşan büyüklükte devasa boyutlardadır. Çiçek, dallanmamış sağlam bir sap tarafından taşınır.

·        Büyük katmerli Kaliforniya Helianthus’u, 2 m yüksekliğinde, çok bol çiçekli bir bitkidir. Çiçekler, koyu sarı renkli, iri ve dolgundur.

·        Katmerli çiçekli, bodur Helianthus, ‘Sungold’ çeşidi. 50 cm yüksekliğinde, düzenli formda, bol katmerli çiçekleri olan bir çeşittir. Çiçek rengi altın sarısıdır.

·        Çok renkli Helianthus, ‘Beaute d’Automne’ çeşidi. 1,60 m yüksekliğinde, orta boylu, yoğun çiçekleri olan mükemmel bir bitkidir. Kesme çiçek olarak buketlerde ve bitki yastıklarında kullanıma elverişlidir. Çiçek rengi, bronz tonlarının hakimiyetinde, soluk sarıdan kırmızıya kadar değişir.

 

ÇOK YILLIK TÜRLERİ

 

   Uzun yıllardır bahçelerde kullanılan çok yıllık Helianthus türlerinin çoğu, Kuzey Amerika kökenlidir:

Helianthus maximiliani, Helianthus multiflorus, Helianthus rigidus, vb. gibi.

   Bunlar boyları 1,20’den 1,50m’e ve daha üzerine dek çıkabilen yüksekliklere ebatlı bitkilerdir. Katmerli ya da katmersiz çiçeklerden oluşan, güz sonunda gerçekleşen (Ağustos'tan Ekim'e kadar) çiçeklenmelerinin yoğunluğuyla büyük etkiler yaratan, çok sayıda çeşitleri vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Güz sonu gerçekleşen yoğun çiçeklenmesidir.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki, her çeşit sağlıklı topraklarda yetişir. Kıyı iklimine dayanıklıdır.

Üretimi: Kolaydır. Ayrıcalıklı olarak sadece çok yıllık Helianthus türleri, yaşayabilir özellikte tohumlar üretemedikleri için, tohumla üretilemezler. Fakat, tercihen ilkbaharda gerçekleştirilen kök ayrımıyla kolaylıkla çoğaltılırlar.

Uygulama alanı: Çok yıllık Helianthus’lar, tek yıllıklarla aynı dekoratif rolleri üstlenirler. Güz sonunda gerçekleşen güzel çiçeklenmeleri, aynı dönemde çiçeklenen ve uygun renklere sahip, açık mor ve mavi renkli Aster’lerle ve pembe renkli dayanıklı Chrysantheme’lerle birlikte kullanılmalarına imkan verir. Dekoratif ve uzun süre dayanabilen kesme çiçeklerdendirler.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com