SILENE (CARYOPHYLLACEAE) Nakil Çiçeği

SILENE (CARYOPHYLLACEAE)
Nakil Çiçeği

Tek ve Çok Yıllık  

   Silene’nin mevcut pek çok türünden, ebatları, vejetatif (yaşam) döngüsü ve uygulama alanları ile farklılık gösteren, sadece üç tanesine yer verilecektir. 

 

SILENE ARMERIA

   Dik, sert, dallanmış, 50-60 cm yüksekliğinde sürgünleri olan tek yıllık bir bitkidir. Yapraklar mavi-yeşil, çiçekler canlı pembedir. Haziran'dan Ağustos'a kadar açan çiçekler, sürgünlerin uçlarında, oldukça sıkışık, buket şeklinde kurullar oluşturur. Beyaz çiçekli bir çeşidi vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Uygulamada özen gerektirmeyen, oldukça kolay üretilebilen bir bitki olmasıdır.

Toprak ve ışık isteği: Her türlü güneş alma konumunda, her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi: Tohumları Mart – Nisan aylarında doğrudan uygulama alanına ekilir. Ardından bitkiler arasında 20 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır.

Uygulama alanı: Kesme çiçek olarak kullanılır.

 

SILENE PENDULA

 

   Yayvan tutamlar halinde dizilmiş, 20-30 cm yüksekliğe erişebilen, dallanmış ve tüylü sürgünlerce taşınan gruplar şeklinde kurullar oluşturan çok sayıdaki, pastel pembe renkli çiçeği olan iki yıllık bir bitkidir.

 

Dikkat çekici özelliği:  İlkbahar çiçeklenmesidir.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi:

1)      Tohumları Ağustos – Eylül aylarında fideliğe ekilir. Burada şaşırtmaları da yapılan genç bitkiler, 15 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir. Dikim, iklimin yumuşak olduğu bölgelerde sonbahar, aksi durumlarda ise ilkbaharda yapılmalıdır. Doğal olarak, kuvvetli donların yaşandığı dönemlerde, genç fidelerin saman, vb. örtülerle ya da bir cam örtünün altında, korunması gereklidir. Sonbaharda ekilen tohumlarla elde edilen bitkiler, Nisan sonundan Haziran'a kadar çiçek açacaklardır.

2)      Tohumlar Mart sonu – Nisan gibi  doğrudan uygulama alanına ekilir. Ardından, bitkiler arasında yaklaşık 15 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır. Çiçeklenme Temmuz sonu – Ağustos gibi oluşur, fakat elde edilen bitki tutamları, bir önceki üretim şekline oranla çok daha az hacimlidir.

Uygulama alanı: İlkbahar çiçeklenmesine sahip bitkilerle birlikte çok uyumlu kompozisyonlar oluştururlar: Myosostis, Viola tricolor, Bellis perennis, erken çiçeklenmeye sahip soğanlı bitkiler, örneğin laleler gibi.

 

SILENE SCHAFTA

 

   10-15 cm yüksekliğinde, temmuzdan ekime kadar, kızılımsı pembe çiçeklerle çevrili, birleşmiş ve hafif yapraklara sahip, yer örtücü özellikte, çok yıllık bir bitkidir.

 

Dikkat çekici özelliği: Uzun süreli bir kış çiçeklenmesine sahip, yer örtücü bir bitki olmasıdır.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ya da yarı gölge ortamlardaki, iyi drene olan her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi: Tohumları Mayıs'tan Temmuz'a kadar fideliğe ekilir. Burada şaşırtmaları da yapıldıktan sonra genç bitkiler sonbaharda ya da daha uygunu ilkbaharda, 25 ya da 30 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir.

Uygulama alanı: Kaya bahçeleri ve döşeme ile şev taşlarının aralarında kalan toprak alanlara dikimi uygundur.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com