SEDUM (CRASSULACEAE) Dam Koruğu

SEDUM (CRASSULACEAE)
Dam Koruğu
Tek  ve çok yıllık

   Saxifraga’lar gibi, sedum’larda, kalın ve etli yapraklarıyla, dolgun bitkilerdendir. Biriktirdikleri su rezervi, onları belirgin bir şekilde kuraklığa karşı dayanıklı kılar. Yazın, tamamen açıldıklarında, tüm yapraklanmayı örtecek kadar yoğun, fakat küçük çiçeklerle bezenirler. Yaprak formuyla ve genel görünümüyle birbirinden ayrılan çok sayıda türü vardır.

 

KÜÇÜK SİLİNDİRİK YAPRAKLI YER ÖRTÜCÜ TÜRLERİ

 

SEDUM COERULEUM

 

   Yaklaşık 10 cm yüksekliğinde, yayvan sürgünleriyle dallanmış tutamlar oluşturan, tek yıllık bodur bir bitkidir. Küçük ve silindirik yapraklar, parlak yeşil renktedir ve çiçeklenme başladığında kızarırlar. Çok sayıdaki çiçekler, yumuşak bir mavi tonundan mora dönen bir renktedir.

 

Dikkat çekici özelliği: Yer örtücü bir bitki olmasıdır.

Toprak ve ışık isteği: Kurak da dahil olmak üzere, iyi drene olan her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi:

1)      Tohumları Mart – Nisan aylarında, örtü altında, kumlu toprakla dolu toprak saksılara ekilir. Çok ince olan tohumların gömülmeden ekilmelerine özen gösterilmelidir. Örtü altında şaşırtmaları yapıldıktan sonra genç bitkiler, Mayıs'ta, 15/20 cm’lik aralıklarla topraktaki yerlerine dikilir. Çiçeklenme Haziran'dan Eylül'e kadar devam eder.

2)      Tohumlar, yine toprak saksılara, Eylül'de de ekilebilirler. Kışı cam örtü altında geçiren bitkiler, Nisan'da topraktaki yerlerine dikilir. Çiçeklenme Mayıs'tan Temmuz'a sürer.

Uygulama alanı: Kalya bahçelerinde, şev taşlarının aralarındaki boş alanlarda, döşeme arları ve kenarlarında kullanılır.

 

SEDUM ACRE

 

   Genel görünümüyle bir öncekine yakın, çok yıllık bir türdür. Oval ve kalın yapraklar sürgün boyunca paralel çizgiler halinde düzgünce dizilmişlerdir. Canlı sarı renkli, yoğun çiçekler, Mayıs'tan Haziran'a kadar demetler halinde çiçek kurulları oluşturur.

 

Dikkat çekici özelliği: Üretimi çok kolay olan bir yer örtücü bitki olmasıdır.

Toprak ve ışık isteği: Kurak ve fakir olmak üzere her çeşit toprakta ve her türlü güneş alma konumunda yetişir.

Üretimi: Tohumla çoğaltılması mümkündür: Tohumları Nisan'dan Temmuz'a kadar, gömülmeden ekilir. Şaşırtmaları yapıldıktan sonra genç bitkiler, sonbaharda ya da ilkbaharda, 15 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir.

   Daha yaygın olarak kullanılan ve kolay olan yöntem ise, sürgünlerin ucundan alınan çelik alımıyla gerçekleştirilen çoğaltmadır. Mart'tan Temmuz'a kadar, hafif yapılı toprağa daldırılan çeliklerin köklenmesi oldukça kolaydır.

 

DÜZ ÇİÇEKLİ AZ YA DA ÇOK DİK FORMLU TÜRLERİ

 

SEDUM SPURIUM

 

   Sürünücü formlu, 10-15 cm yüksekliğinde, kenarları dişli ve yuvarlağımsı yapraklara sahip, çok yıllık bir bitkidir.

   Kızıl pembe renkli çiçekleri, Temmuz – Ağustos aylarında, demet şeklinde kurullar oluşturur.

 

SEDUM SPECTABILE

 

   30-40 cm yüksekliğinde, dik formu, çok geniş, etli ve yuvarlağımsı yapraklarıyla önceki türlerden ayrılan, çok yıllık bir bitkidir. Çeşitlere göre değişen oranlarda, az ya da çok kızılımsı pembe renkli çiçekleri, sürgünlerin uçlarında, geniş ve yayvan, düzenli demetler oluşturur. Demetlerin çapı genellikle 15 cm’den fazladır. Çiçekler Ağustos sonundan Ekim'e kadar açar.

 

Dikkat çekici özelliği: Çok yıllık Sedum’ların ilginçliği, genellikle çok kolay üretilebiliyor ve özellikle de kuraklığa dayanabiliyor olmalarıdır.

Toprak ve ışık isteği:  Her türlü güneş alma konumunda, kurak ve fakir de dahil olmak üzere her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi: Tohum yoluyla da çoğaltılabilen bu bitkiler, aslen sürgünlerin uçlarından çelik alımıyla üretilirler. Bu işlem, Mart'tan Temmuz'a kadar, hafif yapılı topraklarda yapılır. Çeliklerin köklenmesini sağlamak oldukça kolaydır.

Uygulama alanı: Kuraklığa dayanıklılığı da hesaba katıldığında, çok yıllık Sedum’lar, güneş alan kaya bahçelerinin, şev taşlarının ve döşemelerin aralarındaki boşlukların mükemmel bitkilerindendirler.

 

 

   Ve son olarak da, çok dayanıklı olmayan, bu nedenle de saksıda üretilip kışın örtü altına alınması gereken, pencere önlerini süslemede kullanılan bir  Sedum türü:

SEDUM SIEBOLDII

   Uzun ve esnek sürgünleri, üçlü-dairesel dizilmiş, yuvarlağımsı, mavi-yeşil yaprakları olan, çok yıllık bir bitkidir.

   Pastel pembe renkli çiçekleri, Ağustos – Eylül aylarında açar.

   Önceki türlerde de olduğu gibi, çelik alımıyla çoğaltılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com