SCHIZANTHUS (SOLONACEAE)

SCHIZANTHUS (SOLONACEAE)
Tek yıllık

 

   Tek yıllık çok sevimli, zarif bir bitkidir. Bazı durumlarda, dipten itibaren dallanmış, dik sürgünleri olan, iki yıllık bir bitki olarak üretildiği de görülür. Uzun ve hafif sürgünleri, Haziran'dan Ağustos'a kadar, onları süsleyen, formlarıyla çok ilginç, renkleriyle çok şirin çiçeklerle bezenir.

 

Dikkat çekici özelliği: Hafif sürgünlere ve ilginç renkli çiçeklere sahip, zarif bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ve korunaklı ortamlardaki, hafif yapılı ve organik materyalce zengin topraklarda yetişir.

 

SCHIZANTHUS WISETONENSIS

 

   Schizanthus pinnatus ve Schizanthus grahamii kökenli, en çok üretilen türdür.

 

Üretimi: Kolaydır.

   Tohumları Nisan'dan hazirana kadar yerinde ekilir ve daha sonra bitkiler arasında 25 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır. Çiçeklenme, ekim tarihine göre, Temmuz'dan Ekim'e kadar devan eder.

   İki yıllık olarak üretildiğinde, Schizanthus’un daha erken ve daha yoğun bir çiçeklenmesi olur: Tohumlar Eylül'de, fideliğe, hafif yapıdaki topraklara ekilir; her saksıya üç ya da dört bitki gelecek şekilde şaşırtmaları yapılır; kışın soğuk cam örtü altına alınan bitkiler, Nisan'da topraktaki yerlerine dikilir.

   Fideler, ilkbaharda cam örtü ya da yeterince aydınlık ve havadar bir örtü altında bırakılabilir. Bu durumda Mayıs'ta çiçeklenirler. Çiçeklenmesi kısa süreli olduğu için, kademeli bir şekilde, çok sayıda ekim gerçekleştirilmesi yerinde olur.

 

Uygulama alanı: Çiçek tarhlarında, saksılarda ve kesme çiçek olarak kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com