SCABIOSA (DİPSACEAE) Uyuz Otu

SCABIOSA  (DİPSACEAE)
Uyuz Otu
Tek ve çok yıllık

   Cinsin yüzlerce türünden iki tanesi, yaz bordürlerinde, bitki yastıklarında ve çiçek tarhlarında kullanım içim uygundur.

 

SCABIOSA ATROPURPUREA

 

   Tek ya da iki yıllık olarak üretilen bir bitkidir. Dallanmış, dik sürgünleri 50-100 cm arası bir boya sahiptir. Sürgünler, küre şeklinde bir küme oluşturan, çok katmerli ve karışık çiçeklerle sonlanırlar. Çiçekler saf beyazdan siyah-kırmızıya kadar, mavi ve pembe de dahil olmak üzere çeşitli renklerdedir.

 

Dikkat çekici özelliği: Çok güzel kesme çiçeklerden olmasıdır.

Toprak ve ışık isteği: Her türlü güneş alma konumunda ve kurak da dahil olmak üzere her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi:

Tek yıllık üretimde: Tohumları Mart – Nisan aylarında, fideliğe ekilir; burada şaşırtmaları da yapıldıktan sonra genç bitkiler, Mayıs – Haziran aylarında, 40 cm’lik aralıklarla topraktaki yerlerine dikilir. Çiçeklenme Temmuz'dan Ekim'e kadar sürer.

İki yıllık üretimde: Tohumlar Ağustos – Eylül aylarında,  fideliğe ekilir. Burada şaşırtmaları da yapıldıktan sonra,  genç bitkiler Nisan'da 40 cm’lik aralıklarla topraktaki yerlerine dikilir. Çiçeklenme Haziran'dan Ağustos'a kadar devam eder.

Uygulama alanı: Çok hoş ve ilginç kesme çiçeklerdendir.

 

SCABIOSA CAUCASICA

 

   60 cm yüksekliğinde, çok yıllık bir bitkidir. Dik ve az dallanmış sürgünleri, açık yeşil, kaygan yaprakları vardır; uzun çiçek saplarında uç konumlu olan geniş çiçekleri, mavi, lavanta ya da beyaz renklerdedir. Çiçeklenme Haziran'dan donlar başlayıncaya dek sürer.

 

Dikkat çekici özelliği: Üretiminin kolay, çiçeklenmenin uzun süreli olmasıdır.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli, ferah ortamlarda, iyi drene olan, derin ve zengin topraklarda yetişir.  Ağır ve sıkışık topraklardan hoşlanmaz.

Üretimi: Tohumları Nisan'dan Temmuz'a kadar, fideliğe ekilir. Burada şaşırtmaları da yapıldıktan sonra genç bitkiler, sonbahar ya da ilkbaharda, 40 cm’lik aralıklarla topraktaki yerlerine dikilir.

Ekim'den Mart'a kadar, kök ayrımıyla da çoğaltılır. Bitkilerin yaşlı, en az üç-dört yıllık olmaları gereklidir.

Uygulama alanı: Çok yıllık bitkilerle birlikte bitki yastıklarında  ve kesme çiçek olarak kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com