SAXIFRAGA (SAXIFRAGACEAE) Taşkıran

SAXIFRAGA (SAXIFRAGACEAE)
Taşkıran
Çok yıllık

 

   Kalın ve etli yaprakları, küçük ve çok hafif çiçekleri olan, son derece dayanıklı, çok yıllık bir bitkidir. Formlarının zarifliği ve çeşitliliği, bahçelerde, çeşitli konumlarda kullanılabilmelerine imkan tanır.

 

GÜNEŞLİ ORTAMLARDAKİ KAYA BAHÇELERİ İÇİN

 

SAXIFRGA AIZOON

 

   30-40 cm yüksekliğinde, buket şeklinde kurullar oluşturan, parlak beyaz renkli çiçekleri olan bir bitkidir.

 

SAXIFRAGA COTYLEDON

 

   Saf beyaz renkli, piramidal şekilli, uzun çiçek kurulları oluşturan, 60 cm yüksekliğinde bir bitkidir.

 

SAXIFRAGA LONGIFOLIA

 

   Bazen kızıl lekeleri de olan beyaz renkli çiçekleriyle koçan şeklinde tüyümsü çiçek kurulları oluşturan,  40 cm yüksekliğinde  bir bitkidir.Bütün Saxifraga’lar, Mayıs'tan Haziran'a kadar çiçeklenir. Hepsinin rozet şeklinde dizilmiş, sert yaprakları vardır. Yaprakları, kaya bahçelerinin ve şev taşlarının aralarındaki boşlukların süslenmesine güzel etkiler katar. Sonbaharda, kök ayrımı yöntemiyle çoğaltılırlar.

 

GÖLGE ORTAMLAR YA DA KUZEY BAKILAR İÇİN  UYGUN TÜRLER

 

SAXIFRAGA UMBROSA

 

   Kenarları dişli, rozet şeklinde dizilmiş yapraklarından, Temmuz'dan Ağustos'a kadar, pembe ve sarı benekli, beyaz ve küçük çiçekleri taşıyan, 10-20 cm boylarında, dallanmış çiçek sapları yükselir.

 

SAXIFRAGA ARENDSII

 

   Canlı yeşil renkli, rozet şeklinde dizili yapraklardan oluşmuş yastıklar görünümünde bir bitkidir. Kırmızı, pembe ya da beyaz çiçekleri,  çok sayıdaki çiçek sapları üzerinde gruplar halinde yer alır.

 

SAXIFRAGA CRASSIFOLIA YA DA BERGENIA CRASSIFOLIA

 

   20 cm yüksekliğinde, çok geniş, koyu yeşil yaprakları olan, son derece dayanıklı bir bitkidir. Kırmızı renkli etli çiçek saplarınca taşınan, koyu pembe renkli küçük çiçeklerin gruplar halinde bir araya gelmesiyle oluşan yoğun çiçeklenmesi, Şubat – Mart aylarından itibaren başlar.

 

SAXIFRAGA HYPNOIDES

 

   Yaygın, sürünücü sürgünlere sahip, alçak tutamlar oluşturan, 15 cm yüksekliğinde, yer örtücü, popüler bir Türk çimidir. İnce dilimli yapraklardan yükselen çiçek sapları, Mayıs'tan Haziran'a kadar, baş-altı tane, beyaz renkli küçük çiçek taşır. Komşu türleri olan, Saxifraga Arendtsi ve Saxifraga Ceptiosa ile çaprazlanması sonucunda, bahçecilikte kullanılan çok sayıda çeşit elde edilmiştir (daha iri bir gelişim gösteren ve pembe çiçekli  Ware’s Crimson gibi).

 

Üretimi: Saxifraga  hypnoides ve  Saxifraga umbrosa, Nisan – Mayıs aylarında, tohum yoluyla çoğaltılırlar. Ekim fideliğe, hafif yapılı topraklara yapılır. Elde edilen genç bitkiler ilkbaharda toprağa dikilir.

Fakat genellikle, çilekte de olduğu gibi, ürettikleri çok sayıdaki stolonun ayrımı ile çoğaltılmaları tercih edilir.

Uygulama alanı: Bütün Saxifraga’lar, kaya bahçelerinin, döşemelerin kenarlarının, şev taşlarının aralarındaki boşlukların dekorasyonlarında kullanılabilirler. Çok çeşitlerinin bulunması, onları güzel koleksiyon bitkilerinden biri yapmıştır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com