SANTOLINA CHAMAECYPARISSUS (ASTERACEAE) Lavantin

SANTOLINA CHAMAECYPARISSUS (ASTERACEAE)
Lavantin

Çok yıllık

 

   50-60 cm yüksekliğinde, çok dallanmış, odunsu yapıda, ağaçlık altı bitkilerindendir. Küçük, silindirik ve gri yapraklar, yoğun ve hoş bir koku salar. Dekoratif niteliğe sahip olmayan sarı çiçekleri Temmuz'da açar.

 

Dikkat çekici özelliği: Budanmaya son derece dayanıklı bir bitki olması ve yapraklanmanın gri-mavi rengidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Sıcak ve güneşli  ortamlardaki, kurak da dahil her çeşit hafif yapıdaki toprakta yetişir.

 

Üretimi: Yaz sonunda gerçekleştirilen çelik alımı yöntemiyle çoğaltılır. Kışı soğuk cam örtü altında geçirmesi sağlanır. Kök ayrımıyla da çoğaltılabilir.Ayrılan parçalar, 25 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir. Santolina, Akdeniz bölgesinin koşullarında oldukça dayanıklı bir bitkidir. Diğer bölgelerde ise, üretimlerinin her sene tekrarlanması gerekir.

 

Uygulama alanları: Budanmaya çok elverişli ve dayanıklı bir bitki olmasından dolayı, şimşirler gibi bordürlerde kullanılır. Mozaikültüre de oldukça elverişlidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com