RUDBECKIA ( ASTERACEAE) Güneş Şapkası-Ekinezya

RUDBECKIA ( ASTERACEAE)
Güneş Şapkası-Ekinezya
Bu cinsin, tek yıllık ve çok yıllık türleri vardır.

 

TEK YILLIK TÜRLERİ

 

RUDBECKIA BICOLORE

 

   30-60 cm arası boylanabilen, oldukça dallanmış bir bitkidir. Soluk kahverengi göbekli, dip kısmı kahverengi altın sarısı renkli, iki-üç sıra dilciği olan çiçekleri vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Gayet düzgün ve iyi duruşlu bir bitki olması ve Temmuz'dan Ekim'e kadar süren yoğun çiçeklenmesidir.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi:

1)      Tohumları Mart – Nisan aylarında, cam örtü altında ekilir ve fideler Mayıs'ta 50 cm’lik aralıklarla uygulama alanına dikilir.

2)      Sonbahar ekimiyle iki yıllık olarak üretilmesi, daha büyük çiçekli ve daha erken başlayan bir çiçeklenme elde edilmesini sağlar. Eylül'de ekilen tohumlar, sıcak ortamdaki bir fideliğe şaşırtılır ve genç bitkiler ilkbaharda 50 cm’lik aralıklarla uygulama alanına dikilir.

Uygulama alanı: Bitki yastıklarının mükemmel bitkilerindendir. Kesme çiçek olarak da kullanılır.

Çeşitleri:

·        Rudbeckia ‘Marmelade’. Siyah merkezli çiçekler turuncumsu sarıdır. Bitkinin yüksekliği 45 cm kadardır.

·        Rudbeckia ‘Spotlight’. 25 cm yüksekliğinde, saksılarda kullanılan bir çeşittir.

 

ÇOK YILLIK TÜRLERİ

 

Dikkat çekici özelliği: Uzun süreli ve parlak çiçeklenmeleridir.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki, kurak da dahil olmak üzere her çeşit toprakta yetişir.

 

RUDBECKIA SPECIOSA

 

   Tüylü, dallanmış, 50-60 cm arası boylanabilen bir bitkidir. Oldukça dikkat çekici çiçeklerin, altın sarısı renkli dilciklerinin dipleri yoğun bir şekilde turunculaşmıştır. Çiçeklerin çıkık, disk şeklindeki göbek kısımları ise kızıl kahverengi ya da siyahtır. Yapraklanma dar ve belirsizdir.

 

RUDBECKIA PURPUREA YA DA ECHINACEA PURPUREA

 

   70-100 cm arasında boylanabilen, üst kısımları dallanmış sürgünlere sahip, dayanıklı bir bitkidir. Sert yaprakların kenarları dişlidir. Bazı ay çiçeği türlerini andıran iri çiçekler, küremsi göbekli ve koyu kırmızı renklilerdir. Çiçeklenme Temmuz'dan Ekim'e kadar sürer.

 

RUDBECKIA LACINIATA

 

   Az dallanmış sürgünlere ve dilimli yapraklara sahip çok yıllık bir bitkidir.

 

Üretimi: Tohumları Mayıs – Haziran aylarında, fideliğe ekilir, burada şaşırtmaları da yapıldıktan sonra genç bitkiler eylülde, 40 ya da 50 cm’lik aralıklarla topraktaki yerlerine dikilir. Çiçeklenme Haziran'dan Ağustos'a kadar devam eder. Mart'ta, örtü altında gerçekleştirilen tohum ekimi, aynı sene içinde, sonbaharda çiçeklenecek bitkiler elde edilmesini sağlar.

   Çok yıllık Rudbeckia’lar, ilkbaharda gerçekleştirilen (Mart'ta) kök ayrımı yöntemiyle de çoğaltılabilir. Ayrılan parçaların, tutunabilmeleri için, köklerin havayla temas edip kurumadan dikilmeleri gereklidir.

Uygulama alanı: Yazın çiçeklenen türlerin en iyilerindendir. Çok yıllıklarla oluşturulan bitki yastıklarında ve çiçek tarhlarında, çiçeklenmenin devamlılığını sağlarlar. Beğenilen kesme çiçeklerdendir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com