ALTHAEA (MALVACEAE) Ebegümeci

ALTHAEA (MALVACEAE)
Ebegümeci
Tek ve çok yıllık türleri vardır.

   Formları ve çiçeklenmeleriyle birbirine oldukça benzeyen, başlıca iki türü vardır. Fakat yaşam döngüleriyle birbirlerinden ayrılırlar.

 

ÇOK YILLIK TÜRLERİ

 

ALTHAEA  ROSEA

 

   Ebatlarıyla olduğu kadar renkleriyle de farklılık gösteren, değişik görünümlerde çok sayıda çeşidin üretilmesine kaynak olmuş bir türdür. Çeşitlerin genel özelliği, 2-3 m uzunluğunda, oldukça uzun, sert bir sürgüne sahip olmalarıdır. Çiçekleri, Temmuz'dan Eylül'e kadar açarlar ve bitki üzerine kondurulmuş ponponlar gibi dururlar. Üretim onlara az ya da çok oranlarda katmerlilik kazandırmıştır. Yarı katmerli, katmerli ya da dolgun çiçekli çeşitleri en çok araştırılanlardır. Katmerli İngiliz ve ekoseli çeşitleri, Fransız çeşitlerinden, yoğun bir çevre oluşturan dış taç yapraklarıyla ayrılırlar. Çiçek renkleri beyazdan sarıya, pembeden koyu kırmızıya değişen çeşitliliktedir.

 

Dikkat çekici özelliği: Çok dayanıklı ve dik formlu bir bitki olmasıdır.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki, derin ve sağlıklı topraklarda yetişir.  Kıyı iklimine dayanıklıdır.

Üretimi: Tohumları Mayıs'tan Temmuz'a kadar fideliğe ekilir. Bitkilerin 4 yaprağı belirdikten sonra, fidelikte, 15 ya da 20 cm’lik aralıklarla şaşırtmaları yapılır. Genç bitkiler, tercihen sonbaharda ya da ilkbaharda, köklerini saran topraklı kısım da korunarak dikilir. Bitkilerin tutunma şansını arttırmak ve saçak kök oluşumunu sağlamak amacıyla, karık konulması da tavsiye edilir.

   Tamamen aynı güzellikte çeşitlerin elde edilmesini sağlayan bir yöntem olan kök ayrımı, sonbaharda ve özellikle de ilkbaharda gerçekleştirilir. Alınan kök parçaları, çürümeyi engellemek için sağlıklı topraklara dikilmelidir.

   İlkbaharda ya da sonbaharda çelik alımıyla da çoğaltılabilirler. Otsu sürgünler, cam örtü altına yerleştirilen, iyi drene olan saksılara daldırılır. Elde edilen fideler 50 cm’lik aralıklarla dikilir.

Uygulama alanı: Gruplar halinde kullanıldıklarında, tek yıllık bitkilerle oluşturulan kompozisyonlara vurgu katarlar. Çizgisel olarak dikildiklerinde ise bir kapağı ya da duvarı kamufle etmeye yararlar. Kesme çiçek olarak da kullanılırlar.

 

TEK YILLIK TÜRLERİ

 

ALTHAEA SINENSIS

 

   Bir öncekinden daha kısa boylu bir bitkidir. Yüksekliği 1-1,5 m arasında değişir. Daha küçük çiçekleri genellikle de daha az katmerlidir.

 

Dikkat çekici özelliği:  Özellikleri çok yıllık türlerininkilerle aynıdır. Çiçeklenme Temmuz'dan Eylül'e kadar  sürer.

Toprak ve ışık isteği:   Güneşli ortamlardaki her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi: Tohumları Mart – Nisan aylarında, örtü altında ekilir. Elde edilen fideler Mayıs'ta, 50  cm’lik aralıklarla toprağa dikilir. Çiçeklenme Temmuz'dan Eylül'e kadar sürer. Bu türün, çiçeklenme dönemini değiştirmek için, iki yıllık olarak yetiştirilmesi de mümkündür. Bu durumda tohumları, Temmuz'dan Ağustos'a kadar ekilir. Şaşırtmaları yapıldıktan sonra, genç bitkiler Mart'ta 50 cm’lik aralıklarla uygulama alanına dikilir. Çiçeklenme Haziran'dan Ağustos'a kadar olacaktır.

Uygulama alanı: Bitki yastıklarında, çizgisel dikimlerde, gruplar oluşturmada kullanılır. Çok yıllık bitkilerle oluşturulan bitki yastıklarında yer alan geçici boşlukları doldurmaya yarar.

 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com