TAGETES ERECTA (ASTERACEAE) Kadife Çiçeği

TAGETES ERECTA (ASTERACEAE)
Kadife Çiçeği
Tek yıllık

 

   Dik formlu, dayanıklı odunsu bir bitkidir. Dilimli yaprakları  koyu yeşil renkte ve parlaktır. Yapraklar çok özel bir koku yayarlar. Bazı çeşitlerinin yaprakları kokusuzdur. Sarı, turuncu renkli, iri ve katmerli çiçekleri taşıyan sürgünler serttir. Yüksek boylu (60-90) ve bodur (30-40) çeşitleri vardır.

   Yeni F1 çeşitlerinin üretilmesi, çiçeklerin büyüklüğü, vejetasyonun gürlüğü ve homojenliği açısından bir takım görsel iyileşmeler getirmiştir.

 

Dikkat çekici özelliği: Çiçeklenmenin süresi ve bolluğu ile üretiminin kolay olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ya da yarı gölge ortamlarda, kurak ve fakir de dahil her çeşit toprakta yetişir. Kıyı iklimine de dayanıklıdır.

 

Üretimi: Kolaydır.

1)      Tohumları Nisan'da, uygun konumdaki fideliğe ekilir. Burada şaşırtmaları da yapıldıktan sonra, elde edilen genç bitkiler Mayıs sonunda, çeşitlerin boyutlarına göre 25-50 cm arasında değişen mesafelerle, kökü saran toprak kısmıyla birlikte dikilirler. Çiçeklenme  Haziran sonundan Ekim'e kadar devam eder.

2)      Tohumları Mart'ta yastık üzerinde ekilir. Fidelikte şaşırtmaları yapıldıktan  sonra, fideler Mayıs'ta toprağa dikilir. Çiçeklenme Haziran başından Ekim'e kadar sürer.

 

Uygulama alanı:  Tagetes erecta’lar , bitki  yastıkları ve çiçek tarhları için, kış çiçeklenmesine sahip, en uygun tek yıllık çiçeklerdendir. Alçak boylu çeşitleri saksılarda ve bordürlerde kullanılır. Yüksek boylular ise bitki yastıklarında ve harika kesme çiçekler olarak kullanılırlar.

 

Çeşitleri:

·        Tagetes erecta ‘Uranus’ çeşidi. Altın sarısı, turuncu ve çeşitli renklere sahip çiçekleri vardır. Yüksekliği 60 cm’dir.

·        Tagetes erecta ‘Perfection’çeşidi. Çiçekleri turuncu ve sarı renklidir.  Yüksekliği 60 cm’dir. Çiçeklenme yoğundur.

·        Tagetes erecta ‘Kilimanjaro Blanche’ çeşidi. 30-40 cm yüksekliğinde, krem rengi çiçekleri olan bir bitkidir .

·        Tagetes erecta ‘Cupidon’ çeşidi. 20 cm yüksekliğinde çok bodur bir çeşittir. Çiçekler limon sarısı, altın sarısı ve turuncu renklilerdir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com