RESEDA ODORATA (RESEDACEAE) Muhabbet Çiçeği

RESEDA ODORATA (RESEDACEAE)
Muhabbet Çiçeği

Tek yıllık

 

Tek yıllık olarak üretilen Reseda odorata’nın, 25-45 cm yüksekliğinde, dallanmış bir sapı vardır. Yan sürgünler önceleri yatay daha sonra dikleşen karakterdedir. Sürgünler, Haziran'dan Ekim'e kadar, yeşilimsi sarı, çok hoş kokulu küçük çiçeklerden oluşan, konik gruplar halindeki kurulları taşırlar.

 

Dikkat çekici özelliği: Çok hoş kokulu bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki, kireçli de dahil olmak üzere her çeşit toprakta yetişir. Kıyı iklimine dayanıklıdır.

 

Üretimi:

1)      Tohumları Mart – Nisan aylarında, örtü altında, fideliğe ekilir. Mayıs'ta bitkiler, aralarında 30 cm kalacak şekilde toprağa dikilir. Çiçeklenme Haziran'dan Ekim'e kadar devam eder.

2)      Tohumları Nisan'dan Haziran'a kadar doğrudan uygulama alanına da ekilebilir. Ardından bitkiler arasında 30 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır. Çiçeklenme, ekim tarihine göre, Haziran sonundan Ekim'e kadar olacaktır.

Her iki durumda da, tohumları saksılara ekip, bitkileri orada çiçeklenmeye bırakmak mümkündür.

 

Uygulama alanı: En güzel sonuçlar saksıda ya da kesme çiçek olarak kullanıldıklarında alınır. Bu şekilde, bitkinin tercih edilme sebebi olan hoş kokusundan, mümkün olduğunca fazla faydalanılmış olur.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com