COTINUS COGGYGRIA (ANACARDACEAE) Duman ağacı, Bulut ağacı

COTINUS COGGYGRIA (ANACARDACEAE)
Duman ağacı, Bulut ağacı
Yaprağını döker.Yazın peruklu gibi bir görünümü vardır.
    2-3 m yüksekliğindedir. Yoğun yapraklanması olan, yuvarlağımsı bir çalıdır. Yeşil ya da kızıl yaprakları uzun saplıdır ve yaprak ayası hemen hemen yuvarlaktır. Yapraklar sonbaharda çok hoş kırmızı tonlarına bürünürler. Çiçekler pek dikkat çekici özellikte değillerdir, fakat çiçek kurulları değişirler ve tüyümsü bir yapı alırlar. Kurulların renkleri önce açık pembe sonra gümüşi renktedir ve tüm yaz boyunca çalının üzerindedirler.
    Aşağıdaki çeşitleri de ilginçtir:

Rubrifolius Grp
    İlkbaharda kızıl, daha sonra bronzlaşan bir yapraklanması vardır. çiçekler pembedir.

‘Royal purple’
    Koyu kızıl yapraklanmasıyla en güzel çeşittir. Yapraklanması sonbahara kadar dayanır. Çiçekler kırmızıdır.

   Cotinus cogygria genellikle tek başına kullanılır, fakat güneşli ortamlardaki yastıklarda da kullanılır. Her çeşit iyi bahçe toprağında yetişirler. Fakat en iyi sonuçları hafif yapılı topraklarda verirler. Kirece karşı dayanıklıdırlar.

X ‘Grace’
    Yarı saydam, açık kızıl yapraklı, yeni bir çeşittir. Yaprakları sonbaharda turuncumsu kırmızı bir renge döner.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com