PYRETHRUM (ASTERACEAE)

PYRETHRUM (ASTERACEAE)
Çok yıllık

PYRETHRUM ROSEUM YA DA TANACETUM SOSSINEUM 

  

   İnce dilimli yapraklanmaya sahip, oldukça yayvan tutamlar oluşturan çok yıllık bir bitkidir. 40-60 cm yüksekliğinde, dik ve basit sapları uçlarında, katmerli ya da katmersiz, Callistephus chinensis’inkilere benzeyen çiçekleri taşır. Çiçeklenme Mayıs – Haziran aylarındadır. İlk çiçeklenmeden sonra saplar budandığı taktirde, sonbaharda ikinci bir çiçeklenme gerçekleşir. Çiçekler, beyazdan koyu kırmızıya dek uzanan çeşitli renklerdedir. 

      

Dikkat çekici özelliği: Tırmanıcı güzel bir çiçeklenmesi olan kolay üretilebilen bir bitki olmasıdır.Ayrıca mükemmel kesme çiçeklerdendir.

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi: Katmersiz çeşitlerinin tohumları Mayıs'ta fideliğe ekilir ve elde edilen fideler, Temmuz'da 40 cm’lik aralıklarla  uygulama alnına dikilir.

   Katmerli çeşitlerinin tohumları ise sonbaharda ya da ilkbaharda kök ayrımıyla çoğaltılır. Bu işlemin her üç-dört senede bir, bitkinin sadece genç kısımları alınarak yapılması tercih edilir. Bitkinin yaşlı, odunsu kısımları çoğaltma için uygun özellikleri taşımaz.       

Uygulama alanı: Aslen kesme çiçek olarak kullanılan bu bitki, kış çiçeklenmesine sahip çok yıllıklarla oluşturulan bitki yastıklarına da dahil edilir.  

     

PYRETHRUM PARTHENIUM

 

   Bu tür, form ve kullanım alanıyla dikkat çeken iki çeşidin doğmasına imkan vermiştir. Bunlardan altın sarısı yapraklı Pyrethrum parthenium ‘Aureum’ çeşidi, yapraklanmasıyla oldukça dekoratiftir; katmerli küçük çiçekli ya da katmerli papatya olarak bilinen diğer çeşidi Pyrethrum parthenium’un ise çiçekleri kesme çiçek olarak kullanılır.

 

PYRERTHRUM PARTHENIUM ‘AUREUM’

 

   10-25 cm yüksekliğinde yoğun tutamlar oluşturan bu bitkinin az ya da çok dilimlenmiş, altın sarısı, çok güzel, gür bir yapraklanması vardır. Beyaz renkli basit çiçekleri ilgi çekici özellikte değillerdir.

 

Dikkat çekici özelliği: Yapraklanmasının rengidir.

Toprak ve ışık isteği: Uygun ortamlardaki her çeşit toprakta yetişir.

Üretimi: Çok yıllık olmasına rağmen, genellikle tek ya da iki yıllık olarak yetiştirilen bir bitkidir.

1)  Tohumları Şubat'tan Nisan'a kadar yastık üzerinde ekilir; burada şaşırtmaları yapıldıktan sonra, elde edilen genç bitkiler Nisan – Mayıs aylarında uygulama alanına dikilir.

2)  Tohumları Temmuz'dan Eylül'e kadar fideliğe ekilir. Fideliğe ya da saksıya şaşırtmaları yapıldıktan sonra, genç bitkiler sonbaharda uygulama alanına dikilir ya da kışın soğuk cam örtü altına alınarak, Nisan – Mayıs aylarında uygulama alanına alınır. Çiçek sapları belirir belirmez bitkiden uzaklaştırılarak, bitkinin ilgi çekici olmayan çiçeklenme için güç harcaması engellenir.

Uygulama alanı: Yoğun vejetasyonu sayesinde, özellikle bordürlerin oluşturulmasında kullanılır; mozaikültür (çiçek parterleriyle desenler oluşturulması) için de çok uygun bir bitkidir.

 

PYRETHRUM PARTHENIUM YA DA TANACETUM PARTHENIUM

 

   Haziran'dan Ekim'e kadar, Camomille oficinale’ninkine benzeyen sarı göbekli küçük papatyalarla bezenen, 40 cm yüksekliğinde bir bitkidir.

 

Dikkat çekici özelliği: Çiçeklenmenin yoğunluğu ve süresidir.

Toprak ve ışık isteği: Uygun ortamlardaki her çeşit toprakta yetişir.

Uygulama alanı: Bahçelerin kış süslemesinde kullanılır. Çiçek tarhlarında ve saksıda kullanım için de uygundur.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com