PORTULACA GRANDIFLORA ( PORTULACEAE)

PORTULACA GRANDIFLORA ( PORTULACEAE)

Tek yıllık

 

   15-20 cm yüksekliğinde oldukça yayvan tutamlar oluşturan, etli ve silindirik yapraklara sahip bir bitkidir. Yapraklanın üzerinde, katmerli ya da katmersiz, canlı renklere sahip çiçekler parıldar. Çiçekler, beyaz, sarı, bakır kırmızısı, lal renginde, tek renkli, çizgili ya da alacalıdırlar. Sadece güneşte açarlar. Çiçeklenme Temmuz'dan Eylül'e kadar sürer. Katmerli çiçekli türler tohumla düzenli olarak üretilebilirler.

 

Dikkat çekici özelliği: Zengin ve parlak renklere sahip, bodur boylu çok hoş bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Kurak da dahil  olmak üzere her çeşit toprakta ve bol güneşli ortamlarda yetişir.  Kıyı iklimine çok iyi uyum sağlar.

 

Üretimi: Kolaydır.

1)  Tohumları Mart – Nisan aylarında, tercihen örtü altında, 6-8 cm’lik saksılara ekilir, genç bitkiler Mayıs sonunda, 20 cm’lik aralıklarla, bölünmeden topraktaki yerlerine dikilir.

2)  Tohumları Nisan – Mayıs aylarında, uygun konumdaki fideliğe ekilir ve fideler henüz daha çok gençken şaşırtmaları yapılır. Çünkü Portulaca grandiflora şaşırtmaya karşı dayanıksız bir bitkidir.

3)  Tohumları Mayıs'ta doğrudan uygulama alanına ekilir. Oldukça ince olan tohumların üzerleri çok hafifçe örtülür. Ardından, bitkilerin aralarında 20 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır.

 

Uygulama alanı: Kuraklığa ve yoğun güneşe en iyi dayanan çiçekli bitkilerden biridir. Kurak şevler, kaya bahçeleri, şev taşlarının araları  ve bordürler için idealdir. Saksılarda da rahatlıkla kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com