LATHYRUS ODORATUS (LEGUMINOSEA)

LATHYRUS ODORATUS (LEGUMINOSEA)

Tek yıllık

 

 

   Yarı bodur ya da bodur, tırmanıcı formda dayanıklı bir bitkidir. Kelebek şeklindeki kokulu çiçekleri, ince ve sert çiçek saplarının uçlarında, ikili-altılı gruplar halinde, yer alır. Haziran – Temmuz aylarından Ağustos'a kadar çiçek açar. Beyazdan mora kadar, somon ve kırmızı da dahil, saf ya da hafifçe açılmış çeşitli renklerde, en güzel orkidelerin tazeliğini, ağırlığını ve yumuşaklığını taşıyan çiçeklere sahip çok sayıda çeşidi vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Pastel renklere sahip şirin ve hoş kokulu çiçekleridir.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli konumlardaki her çeşit toprakta yetişir.

 

TIRMANICI TÜRLERİ

 

   1,5-2 m yüksekliğindedirler.

 

DALGALI BÜYÜK ÇİÇEKLERE SAHİP LATHYRUS ODORATUS

  

Her sürgünde üç, dört adet, büyük ve dalgalı kenarlı çiçek bulunur. Renkler o kadar zengindir ki, genellikle hafif bir nüans farkı oluşturmak için iki çeşidi yan yana kullanmak gerekir.

   En pastel renkleri; pembemsi beyaz,  saman sarısı pembe, somonumsu pembe, beyaz fon üzerinde vişne rengi, mavi ve liladır. En canlı renkleri ise; lal kırmızısından vişne rengine kadar, turuncu da dahil olmak üzere çeşitlilik gösterir. Koyu renk arzu edenler ise, koyu kırmızı, kestane gibi renkler bulabileceklerdir.

 

LATHIRUS ODORATUS MAMMOUTH

 

   Çok iri çiçekli yeni bir çeşittir. Oldukça uzun sürgünleri, koyu kırmızı, mavi, lavanta, pembe, lal kırmızısı ve beyaz renklerdeki, beş ya da altı adet iri çiçek taşır.

 

YARI BODUR TÜRLERİ

 

   50-70 cm arasında boylanabilen bitkilerdir.

 

ÇALI LATHIRUS ODORATUS

 

   Destek çubuğu gerektirmez ve çok bol çiçekli yastıklar oluşturmak üzere yeri sarar. Uzun çiçek sapları, kesme çiçek olarak kullanıma da uygundur.

 

BODUR TÜRLERİ

 

   25 cm yüksekliğindedir.

 

LATHYRUS ODORATUS PATIO

 

   Çok bodur yoğun formlu bir bitkidir. Çok sayıdaki kıvrık çiçekler, zengin bir renk yelpazesine sahiplerdir. Kesme çiçek üretiminde kullanılmak üzere, seradaki koşullara uyum sağlamış çok sayıda Lathyrus odoratus çeşidi vardır, fakat bunlar amatörler tarafından tercih edilmezler.

 

Üretimi: Kolaydır. Pek çok seçenek vardır.

1)  Tohumlar Şubat'tan Nisan'a kadar doğrudan uygulama alanına ekilirler. 40 cm aralıklarla belirlenen çizgilere, her  25 cm de bir 3-5 tohum ekilir. Çiçeklenme, ekim tarihini takiben, Haziran sonundan Ağustos'a kadar devam eder.

2)  Tohum ekimi Eylül'de de yapılabilir. Bu dönemde yapılan ekimler, kış mevsiminin çok sert geçmediği bölgelerde gerçekleştirilebilir. Lathyrus odoratus ancak –8 ya da –10 dereceye kadar dayanabilen bir bitkidir.

3)  Tohumlar ekim ayında, her saksıya 5-6 adet gelecek şekilde ekilir. 8 cm’lik saksılar kışı mevsimi boyunca cam örtü altında tutulur. Fideler Nisan'da topraktaki yerlerine dikilir. Bitkiler donlardan korundukları taktirde, çiçeklenme Haziran'da başlar.

 

Uygulama alanı: Hoş kokulu çiçeklerinin son derece zengin bir renk çeşitliliğine sahip olmasından dolayı,Lathyrus odoratus, özellikle kesme çiçek olarak kullanılır. Uzun süreli bir çiçeklenme elde edilmek isteniyorsa, çiçekler bitki tohum üretmeden toplanmalıdır.

   Bodur ve yarı bodur çeşitleri, diğerlerine oranla daha kısa süreli bir çiçeklenmeye sahip olduklarından genellikle saksıları süsler; bordürlerde ve yer örtücü olarak da kullanılır.

 

LATHYRUS LATIFOLIUS (LEGUMINOSEA)

 

   Çok yıllık.Boyu 2 m’yi geçebilen tırmanıcı sürgünlere sahip bir bitkidir.  Kokusuz iri çiçekleri, pembe, beyaz yada kızıl kırmızı renklidir ve uzun bir çiçek sapı üzerinde 6-10 adetten oluşmuş buketler halinde yer alırlar. Çiçeklenme Haziran'dan Eylül'e kadar devam eder.

 

Dikkat çekici özelliği: Çok dayanıklı bir bitki olması ve uzun süreli bir çiçeklenmeye sahip olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli konumlarda, iyi drene olan, verimli her çeşit toprakta yetişir.

 

Üretimi: İlkbaharda gerçekleştirilen tohum ekiminden olumlu sonuç alınacağı şüpheli olduğundan, saksıya ekilmeleri tercih edilir. Tohumlar  Eylül – Ekim aylarında, her saksıya 5-6 adet denk gelecek şekilde ekilir. Kış boyunca katlamaya tabi tutulmuş olan tohumlar, Mart – Nisan aylarında daha düzenli bir çimlenme gerçekleştireceklerdir.

   Fideler, sonbaharda bölünmeden yerlerine dikilir. Çiçeklenmeyi uzatmak için, kuru çiçeklerin tohum oluşturmadan toplanmaları lazımdır.

 

Uygulama alanı: Duvarların, kafeslerin, çardakların süslenmesinde ve kesme çiçek olarak kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com