CAPSICUM ANNUUM (SOLANACEAE) Süs biberi

CAPSICUM  ANNUUM (SOLANACEAE)
Süs biberi

Tek yıllık

 

   Değişik boylarda, dayanıksız bir bitkidir. Sebze çeşitlerine yakın benzerlik gösteren bazı türleri süs amaçlı da kullanılır. Genellikle evlerin dekorasyonu için saksıda yetiştirilir. Dolayısıyla bu durumda kullanım alanlarını, yaz sonunda süsledikleri teras ve balkonlar oluşturur.

 

Dikkat çekici özelliği: İlginç şekilleriyle, canlı renkleriyle ve bitki üzerinde uzun süre kalabilmeleriyle çok dekoratif bir görünüme sahip olan dik meyveleridir.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ve sıcak ortamlardaki, humusça zengin topraklarda yetişir.

 

Üretimi: Tohumları Mart ayında, serada ya da sıcak yastık üzerine ekilir. Aynı şekilde, küçük kasalara şaşırtmaları yapılır. Kullanılan toprak karışımı, 2/3 oranında çürük toprağı, 1/3 oranında turba ve bir miktarda kum olmalıdır. Ardından 12 cm’lik saksılara alınan fidelerin dikiminde kullanılacak toprak karışımı ise, yarı yarıya iyice ayrışmış çürük toprağı ve bahçe toprağı olmalıdır. Saksılar, bol güneşli yaz mevsimi boyunca, içeri alınacakları döneme kadar, toprağa gömülü olarak tutulur.

Uygulama alanı: Balkonları ve terasları, hatta evleri süsleyen saksılarda kullanılırlar. Güney bölgelerde yaz mevsimi boyunca bitki yastıklarında kullanılması da mümkündür.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com