DELPHINIUM (RANUNCULACEAE) Hezeran

DELPHINIUM (RANUNCULACEAE)
Hezeran
Çok sayıda tek yıllık ve çok yıllık türü vardır.

   Mavi, beyaz, kızıl ya da pembe gibi çok hoş renk nüanslarına sahip, uzun gruplar halinde, sürgünlerde uç konumlu kurullar oluşturan mahmuzlu çiçekleriyle çok ilginç bir görünümleri vardır. Oldukça tercih edilen, üretimi kolay bitkilerdir; bahçeleri süslemede ve kesme çiçek olarak, buketlerde yoğun bir dekoratif etkileri vardır.

 

TEK YILLIK TÜRLERİ

 

Dikkat çekici özelliği: Güzel pastel renkli çiçekleriyle görkemli bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki her çeşit toprakta yetişir.

 

DELPHINIUM CONSOLIDA

 

   İnce şeritlere halinde, hafif görünümlü yapraklanması olan, dallanmış bir bitkidir. Her sürgün, canlı renklere sahip, katmerli çiçeklerden oluşan, seyrek gruplar şeklideki çiçek kurullarıyla sonlanır. Çiçek renkleri, saf beyaz, mavi, pembe, lila, karmen kırmızısıdır. Bitkinin yüksekliği 1 m civarındadır. En çok üretilen Delphinium consolida ‘Imperial’ çeşidi, sağlam saplara sahip gür bir bitkidir. Yüksekliği, 1-1,3 m arasında değişir. Bodur çeşitleri de vardır.

 

DELPHINIUM AJACIS

 

   Hemen hemen her zaman tek olan çiçek sapıyla Delphinium consolida’dan ayrılır. Çiçek sapı, 20 cm uzunluğunda, katmerli çiçeklerden oluşan grup şeklinde muhteşem bir çiçek kuruluyla sonlanır. Çiçekler, beyazdan mora kadar, mavi ve pembe de dahil olmak üzere çeşitli renklerdedir.

 

Üretimi: Kolaydır. Tohumları Şubat'tan Nisan'a kadar, doğrudan uygulama alanına ekilir ve ardından, Dalphinium concolida için bitkiler arasında 30 cm, Dalphinium ajacis içinse 10 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır. Çiçeklenme, ekim tarihine göre, Temmuz'dan Eylül'e kadar sürer.Yerinde ekimin, Eylül – Ekim aylarında yapılması da mümkündür. Bu durumda çiçeklenme Haziran'dan Temmuz'a kadar olur.

 

Uygulama alanı: Çiçek grupları oluşturmada, bitki yastıklarında ve kesme çiçek olarak (özellikle de Dalphinium consolida ‘Imperıal’  çeşidi) kullanılır.

 

ÇOK YILLIK TÜRLERİ

 

Dikkat çekici özelliği: Görkemli çiçek saplarının güzelliğidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli konumlardaki, derin, serin, verimli ve humusça zengin topraklarda yetişir.

 

DELPHINIUM  GRANDIFLORUM

 

   50-60 cm uzunluğunda, ince sürgünlere sahip dallanmış bir bitkidir. Saf maviden mora kadar değişen renklerde büyük çiçekleri vardır.

 

DELPHINIUM HYBRIDE

 

   Bahçecilikte ve botanikte yıllardır üretilen pek çok tür ve kök arasında gerçekleştirilen çok sayıdaki çaprazlamaların sonucu olan “Delphinium hybride” ler, bariz bir biçimde daha gür,  daha bol çiçekli,  daha da ötesi, eski türlere oranla çok daha büyük çiçeklere ve renk çeşitliliğine sahip bitkilerdir.

   Henüz  elde edilmiş, diğer tüm çeşitleri geride bırakan “Delphinium ‘Pacific’” çeşidi, 1,50-1,80 m uzunluğunda bir bitkidir. Çok sayıdaki sürgünlerin üzerinde, başak şeklinde, 1-1,20m arasında değişen uzunluklarda çiçek kurulları oluşturan, oldukça iri, katmerli ya da katmersiz çiçekleri vardır.

   Çiçek renkleri son derece çeşitlidir. Beyaz, mavi, mor, pembe, tüm bunların ara renkleri ve aynı çiçek üzerinde, beyaz, mavi ve morun bir arada olduğu renklenmeler söz konusudur. Haziran ayındaki ilk çiçeklenme, solan çiçeklerin sapları toprak hizasında kesildiği taktirde, Eylül'e kadar yayılabilir. Düzenli sulama yapılıp, ayda iki kere çiçek gübresi verilerek, bitkinin bakımına özen gösterilmelidir.

 

Üretimi: Delphinium grandiflorum’un tohumları, Haziran'dan Ağustos'a kadar ekilir. Kasım'da ya da gelecek sene Temmuz'dan Ekim'e kadar çiçeklenmeleri için, elde edilen genç bitkiler toprağa ilkbaharda dikilir.

Çok yıllık Delphinium hybride’ler için:

1)  Tohumları, Nisan'dan Temmuz'a kadar fidelikte ekilir, burada şaşırtmaları da yapıldıktan sonra, elde edilen genç  bitkiler sonbaharda ya da gelecek ilkbaharda, 50 ya da 60 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir.

Çiçeklenme, köke ve çeşide göre, gelecek senenin Haziran ayından Eylül – Ekim aylarına kadar olacaktır.

2)  Mayıs – Haziran aylarında, topraktaki yerlerine alınabilmeleri için, tohumları Şubat'ta cam örtü altında ekilir. Fidelerin büyük bir kısmı, aynı sene içinde çiçeklenir. Çiçeklenme Ağustos sonundan Ekim'e kadar devam eder.

3)  Tercihen ilkbaharda gerçekleştirilen kök ayrımıyla da çoğaltılabilirler.

 

Uygulama alanı: Delphinium’lar çok yıllıklarla oluşturulan bitki yastıklarında büyük etkiler yaratır; tek başlarına kullanıldıklarında da oldukça dikkat çekicidirler. Kesme çiçekler olarak, muhteşem buketler oluştururlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com