PHYSALIS (SOLANACEAE)

PHYSALIS (SOLANACEAE)

Çok yıllık

 

   Yayılıcı köklere sahip bir bitkidir. 60-80 cm arası boya erişebilen dik sürgünleri az dallanmıştır. Meyveleri sayesinde süsleyici bir etkiye sahiptir. Kırmızı kiraz görünümündeki ve ebatlarındaki meyveler, tüm sürgün boyunca yayılan, kırışık, canlı kırmızı renkli, kağıt fenerler gibi şişmiş görünümlü çeneklerin içinde tamamen kapalı vaziyettedirler.

 

Dikkat çekici özelliği: İlginç, renkli, çok dekoratif, fener şeklindeki meyveleridir.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli konumlardaki, taşlı ve kireçli topraklarda yetişir.

 

Üretimi: Tohumları martta, örtü altında ekilir ve yine örtü altında fideliğe şaşırtmaları yapılır. Elde edilen genç bitkiler Mayıs sonunda,  aralarında 50 cm’lik mesafeler bırakılarak toprağa dikilirler.

Mart – Nisan aylarında yapılan kök ayrımı ile çoğaltımlarını desteklemek mümkündür. Ardından yine aynı şekilde toprağa dikilirler.

 

Uygulama alanı: Kuru çiçek buketlerinde kullanılırlar.

   Meyveler renklenmeye başladıkları andan itibaren sapları kesilir ve kurutulmak üzere, serin ve havadar bir ortamda, baş aşağı vaziyete asılarak bekletilir. Kuru yaprakları da alındıktan sonra, sürgünleri kış buketlerinde kullanılmak üzere hazır hale gelmiş olur. Bu güzel meyveler, sonbaharda bir kez olgunlaşırlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com