VINCA (APOCYNACEAE)

VINCA (APOCYNACEAE)

Çok yıllık

 

VINCA MAJOR

 

   Çok yıllıktır, iki çeşit sürgünü vardır. Sürgünlerin bir çeşidi, düz, dik, 40 cm yüksekliğindedir ve çiçekleri taşır; diğeri ise, genellikle sarkık formludur ve oval, parlak, koyu yeşil yaprakları taşır. İlk çeşit sürgünlerce taşınan çiçekler beyaz ya da mavidir. Çiçeklenme Mart'tan Haziran'a kadar sürer. Alacalı yapraklanması olan bir çeşidi vardır.

 

VINCA ROSEA YA DA CATHARANTHUS ROSEUS

 

   Boylamasına uzun, sivri uçlu, üstü parlak açık yeşil, alt yüzü ise mat yeşil yapraklara sahip, 30-50 cm arası boylanabilen, tek yıllık odunsu bir bitkidir.

 

Dikkat çekici özelliği: Ortası kırmızı lekeli koyu pembe renkte, beş bölüme ayrılan, uzun borumsu taç yaprakları olan çiçekleridir. Beyaz, kırmızı ya da kızılımsı çeşitleri vardır. Temmuz'dan Ekim'e kadar durmadan çiçek açar.

 

Toprak ve ışık isteği: Yarı gölge oluşturacak şekilde gölgelendirilmiş sıcak ortamlarda, iyi drene olan zengin topraklarda yetişir.

 

Üretimi: Tohumları Mart – Nisan aylarında, 18-20 derece civarında, cam örtü altında ya da serada ekilir. 10 ya da 12 cm’lik saksılara şaşırtmaları yapılır. Saksılarda kullanılan toprak karışımı, 2/3 oranında çürük yaprak toprağı, 1/3 oranında da turbadır. Ardından biraz da kum eklenir. Dallanmalarını sağlamak amacıyla sürgünlerin bir ya da iki kere budanmaları yerinde olur.

 

Uygulama alanı: Bitki yastıklarında ve yer örtücü olarak kullanılır.

 

VINCA MINOR

 

   20 cm yüksekliğinde, sarınıcı yapıda, çiçek taşıyan, çok sayıda sürgün üreten bir bitkidir. Katmerli ya da katmersiz çiçekleri, beyazdan ve maviden mora kadar, kırmızı da dahil olmak üzere çeşitli renklerdedir.

 

Dikkat çekici özelliği: Gölge ortamlar için uygun, yer örtücü bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Kuzey bakıda dahil olmak üzere, gölge ya da yarı gölge ortamlarda, serin ve hafif topraklarda yetişir. Çok nemli ve sıkışık topraklardan hoşlanmaz.

 

Üretimi: Kolaydır.

   Sarınıcı sürgünlerinin ayrılması yöntemiyle çoğaltılır. Bu işlem ilkbahar ya da sonbaharda gerçekleştirilir. Ayrılan sürgünler, aralarında bırakılan dikim aralığı, küçük Vinca’lar için (minor) 30 cm, büyükler için ise (major) 40 cm olacak şekilde toprağa dikilirler.

 

Uygulama alanı: Kaya bahçelerinde ve şevlerde kullanılır.

   Vinca minor ve major’lar, ağaç altları ve gölge alanlarda yetişebilen en güzel yer örtücü bitkilerdendirler.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com