GALANTHUS NIVALIS (AMARYLLIDACEAE) Kardelen (KARDELEN)

GALANTHUS  NIVALIS (AMARYLLIDACEAE)
Kardelen
(KARDELEN)
Soğanlı

 

   15 cm yüksekliğe erişen, iki tane, çizgisel, mavi-yeşil renkli yaprak üreten çok yıllık soğanlı bir bitkidir. Şubat –Mart aylarında, ucunda küçük, katmersiz bir çiçek taşıyan çiçek sapı belirir. Taç yapraklarının uçları yeşil lekeli olan çiçek saf beyazdır. Katmerli çiçeklere sahip bir çeşidi vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Vejetasyonun uyandığını haber veren, erken gerçekleşen çiçeklenmesidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Kısmi olarak gölgelenmiş, ağır ve serin topraklarda yetişir (orman altı gibi).

 

Üretimi: Kolaydır.

   Soğanları, Eylül'den Kasım'a kadar, uygun koşullar gerçekleştiği anda, 3-4 cm derinliğe batırılarak dikilir. En az 15-20 adetlik gruplar halinde yerleştirilirler. Devamında, üretimi çok fazla bir özen gerektirmez. Uzun yıllar boyunca toprakta bırakılmaları tavsiye edilir. Bu sayede bitki kendiliğinden gürleşecektir.

 

Uygulama alanı: Kaya bahçelerinde, şev taşlarının aralarında, ağaçlık altı alanlarda, çiçek lekeleri oluşturmada, çalıların diplerinde, vb. yerlerde kullanılırlar.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com