PELARGONIUM (GERANIACEAE) Sardunya

PELARGONIUM (GERANIACEAE)
Sardunya
Tek ve çok yıllık

“Pelargonium” genel adı altında, parterlerin, camların ve balkonların dekorasyonunda kullanılan, oldukça tanıdık, çeşitli bitkiler tanımlanır. 

·        Geranium: Bölgesel Pelargonium’ları (Pelargonium zonale) ve onların çok sayıdaki çeşidini içerir.

·        Sarmaşık Geranium ya da pelargonium, Pelargonium  peltatum: Bunlar iri çiçekli olarak adlandırılan Pelargonium’lardır (Pelargonium grandiflorum).

 

Dikim dönemlerinde, bu çiçeklerin çoğunu, genç fideler halinde ticari ortamlardan elde etmek mümkündür.

 

PELARGONIUM ZONALE

 

   Dik Geranium olarak da adlandırılır. Sarınıcı özellikteki, sarmaşık Geranium’un aksine, Pelargonium zonale serada ya da Akdeniz bölgesinde çok yıllıktır. Normal koşullarda yetiştirildiğinde ise tek yıllıktır. Sapı etlidir ve yeşil yaprakları az ya da çok bölmelere ayrılmıştır. Katmersiz, yarı katmerli ya da katmerli çiçekleri, beyaz, pembe, somon, turuncumsu, açık mor ve kırmızı renklerdedir. Sarı ve mavi tonları ise mevcut değildir.

 

Dikkat çekici özelliği: Üretimi kolay olan ve çiçeklenmesi çok uzun süren bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki, iyi drene olan her çeşit toprakta yetişir.

 

Üretimi:

1)      Çelik yoluyla çoğaltılması (Ekim yoluyla çoğaltılamayan çeşitler için geçerli bir yöntemdir).

Yaz sonunda:

   15 Ağustos ve 20 Eylül arasında, iyi odunlaşmış, çürümeye karşı daha dayanıklı çelikler elde edebilmek için, özellikle fakir ve az sulanmış topraklarda dikilmiş anaç bitkilerden çelik alımı yapılır.

   8-10 cm’lik çelikler, kulakçıklarından ve dip yapraklarından arındırılarak, üçlü, dörtlü gruplar halinde saksılara daldırılır. 8 cm çapındaki saksılar, cam örtü altına ya da gölgelendirilmiş ve 18/20 derece  ısıya sahip herhangi bir ortama alınır. Ekim ayında, çelikler soğuk seraya ya da kış boyunca 6-9 derecede tutulabilen (maksimum 12, minimum 4 derece) aydınlık bir ortama alınır. Sulama ölçülü miktarlarda yapılmalıdır (solmasını engelleyecek kadar).

Mart'ta:

   Bu dönemde, anaç bitkileri, yaz çeliklerinde olduğu gibi içeri alıp, aynı koşullarda tutarak, bir diğer çelik serisi gerçekleştirmek mümkündür. Sıcak örtü altına yerleştirilen saksılara daldırılan çeliklerin tutma yüzdesi çok yüksek oranlardadır. Ardından dallanmaya yardımcı olmak için budama yapılır ve saksı değiştirilir. Fideler Mayıs sonunda toprağa dikilir.

Olgun bitkilerin saksıda yetiştirilebilmeleri için şu karışım hazırlanmalıdır:

-         2/3 silisli ince taneli toprak.

-         1/3 iyice ayrışmış çürük toprağı.

Çelikler için ise şu toprak karışımı daha uygundur:

-         2/6 silisli ince taneli toprak

-         3/6 humuslu toprak

-         1/6 fundalık toprağı

-         Az bir miktar kum

 

   Geranium’lar sıcağa karşı dayanıklı bitkilerdir: Eğer çiçeklenme döneminde, sulamalarına ve sulamayla birlikte özel geranium gübresi verilmesine özen gösterilirse çok gür ve bol çiçekli bitkiler olurlar.

2)      Ekim yoluyla çoğaltılmaları

   Tohumla üreyebilen çeşit sayısının gittikçe artması ve ekonomik olarak çok sayıda bitki elde edilmesini sağlıyor olması, bu yöntemin gittikçe daha da çok önem kazanmasını sağlamıştır. Ekimin başarısı, ışığa çok ihtiyaç duyan genç fidelerin mümkün olduğunca yoğun bir şekilde seyreltilmesine ve bunların vejetasyonunun düzenliliğine bağlıdır. Anlık bir kuraklık ya da sıcaklık düşmesi çiçeklenmeyi geciktirecektir.  

   Tohumlar, 10-25 şubat tarihleri arasında, serada ya da ev içinde camın çok yakınına konumlandırılan saksılara ekilir. Sıcaklık 20-22 derece civarında olmalıdır.Tohumlar, özellikle 6 cm’lik turba saksılara, üçte bir oranlarında, bahçe toprağı, çürük toprağı ve turba karışımına ekilir. Ekilen tohumlar 1 cm derinliğe gömülür. Aşırı olmayan orta düzeyde nemli bir ortam yaratılmalıdır. Çimlenme üç, beş gün içinde gerçekleşir.Daha sonra sırasıyla 9 ve 12 cm’lik saksılara alınırlar. Saksılar, dikime kadar, serada ya da ılık yastık üzerinde ve cam örtü altında muhafaza edilir. Fideler Mayıs sonunda, bitkiler arasında 30 cm bırakılarak toprağa dikilir. İlk saksı değişimini takiben, tutunma gerçekleştiğinde, ayda iki kere gübreli sulama yapılır (Geranium gübresi). Devamlı bir çiçeklenme elde edebilmek için gübrelemeye yetiştirme esnasında da devam edilir. Üretim sırasında her şey yolunda gittiği taktirde, çiçeklenme ekimden sekiz-on hafta sonra gerçekleşir.

 

Uygulama alanı:

1)      Çelikle üretilen Geranium’lar, topraktaki bitki yastıklarının ve saksıların süslenmesinde kullanılırlar.

2)      Tohumla üretilen Geranium’lar öncelikle bitki yastıklarının Geranium’larıdırlar. Bu tohumlarla Mayıs sonunda oluşturulacak bir parter, donlar başlayıncaya dek çiçekli olacaktır.

 

Çeşitleri:

   Çok sayıdaki çeşitler düzgün gelişim gösterirler. Tohumla çoğaltılan F1 melezleri, çok daha erken çiçek açan, daha iyi dallanmış, viral (virüs kökenli) hastalıklara karşı dayanıklı ve çok daha bol çiçekli yeni çeşitlerin elde edilmesini sağlamışlardır. Daha az ya da daha çok bölmeli yapraklanma ve çiçeklerde yeni renkler belirmiştir.

‘Lustre’ ve ‘Eclat’ bu yeni çeşitlerdendir.

 

PELARGONIUIM PELTATUM

 

   Uzun, esnek ve sarkık sürgünlere sahip bu tür, küçük ve parlak bir yapraklanmaya sahiptir. Saksılarda yetiştirilip, pencerelerin ve parmaklıkların dekorasyonunda da kullanılabilir. Yoğun çiçek açan, kuraklığa ve sıcaklığa karşı son derece dayanıklı bir bitki olmasından dolayı tercih edilir. Çubuklarla tutturulan sürgünlerine çeşitli şekiller verilebilir.

 

Dikkat çekici özelliği: Üretiminin kolaydır ve çiçeklenmesi yoğun ve uzun sürelidir (mayıstan donlar başlayıncaya dek sürer).

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli konumlardaki, ince taneli, iyi topraklarda yetişir.

 

Üretimi: Günümüzde, sadece çelik yoluyla çoğaltılırlar. İşlemler Pelargonium zonale’dekilerle aynıdır.

Şayet ekimle çoğaltılması yaygın hale getirlebilirse, viral hastalıklardan zarar görmeyecek bitkilerin elde edilmesi mümkün olacaktır.

 

Uygulama alanı: Saksılar içinde, bahçede, balkonda ya da asılı olarak  yer almaları, esas kullanım alanlarını oluşturur.

Bordürlerde, yer örtücü olarak, yuvarlak çiçek tarhlarının fonlarında da kullanılır. Bu durumda, sürgünlerin toprak yüzeyinde sarınıcı bir formda durmaları için, kıvrık bir odun parçasıyla toprağa tutturulmaları gerekir.

 

PELARGONIUM REGALE YA DA PELARGONIUM DOMESTICUM

 

Saksıda yetiştirilen ve iç mekanların süslenmesinde kullanılan bir bitkidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com