BELLIS PERENNIS (ASTERACEAE) Çayırgüzeli

BELLIS PERENNIS (ASTERACEAE)
Çayırgüzeli

İki yıllık

 

   İlkbahar çiçeklenmesine sahip, çok yıllık olduğu halde, iki yıllık olarak üretilen bir bitkidir. Yoğun ve alçak boylu bir gövdesi vardır. Geniş yaprakları rozet şeklinde dizilmiştir. Pembeli, kırmızılı beyaz renkte çok sayıda çiçeği vardır. Çiçekleri taşıyan çiçek sapları 10-15 cm uzunluğundadır.

 

Dikkat çekici özelliği: İlkbaharda gerçekleşen çok güzel renklerdeki çiçeklenmesi ve alçak boylu bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği:  Güneşli ya da yarı gölge ortamdaki, ince taneli iyi topraklarda yetişir.

Özelliklerine göre çeşitli gruplarda sınıflandırılmışlardır:

 

KÜÇÜK ÇİÇEKLİ BELLIS PERENNIS’LER

 

BASİT YAPRAKLI BELLIS PERENNIS

 

   Yüksekliği 10 cm kadardır. Kırsal görünümü sayesinde, genellikle çim alanları çiçeklendirmede kullanılır.

 

KATMERLI YER ÖRTÜCÜ BELLIS PERENNIS

 

   12 cm yüksekliğinde, düzenli taç yapraklara sahip, bol katmerli küçük çiçeklere sahip bir bitkidir.  Çok erken olan çiçeklenmesi, sonbahardan itibaren başlayabilir. Eğer ılıman geçiyorsa, kış mevsiminde dahi devam edebilir ve ilkbaharda çok daha belirgin bir çiçeklenmeye kavuşur. Çiçek renkleri, beyaz, kırmızı ve pembedir.

 

PONPON ŞEKLİNDE BELLIS PERENNIS

 

   15 cm yüksekliğinde, ponponlar oluşturan, sık ve borumsu taç yapraklarıyla karakterize olan bir bitkidir. Küçük ve çok sayıdaki zarif çiçekleri, yapraklanma üzerinde iyi bir dağılım gösterir.  Çiçek renkleri beyaz, pembe ve kırmızıdır. Özellikle pembe rengi, canlı ve muhteşem tonlarıyla beğeni toplar.

 

BÜYÜK ÇİÇEKLİ BELLIS PERENNIS

 

Geniş yapraklı, 5 cm çapında çiçekleri olan, bitki yastıklarında kullanım için son derece uygun bir bitkidir.

 

DEVASA ÇİÇEKLİ BELLIS PERENNIS

 

   15 cm  yüksekliğindedir. Eskiden bu kategoride, “Chevreuse” olarak adlandırılan, geç çiçek açan, bodur ve yoğun formlu, koyu yeşil yapraklı bir tür daha yer alırdı. İlk çiçeği oldukça büyük fakat ardından gelenler daha küçük ve daha yumuşak olurlardı.

   Eleme çalışmaları, iri-katmerli çiçekleri, kısa ve sert bir sapla, yapraklanma üzerinde iyi bir dağılım gösteren ve yoğun bir çiçeklenmeye sahip Radar türüne dayanır.

 

Üretimi:  Tohumları Temmuz – Ağustos aylarında fideliğe ekilir.  Şaşırtmaları da fideliğe yapılan genç bitkiler, tercihen sonbaharda ya da ilkbaharda toprağa dikilir. Bitkiler arasında bırakılması gereken dikim aralığı 20 cm’dir. Çiçeklenme Mart'tan Haziran'a kadar sürer.

 

Uygulama alanı: İlkbahar çiçeklenmesine sahip, iki yıllık türlerin en güzellerindendir. Lalelerin ve diğer soğanlı bitkilerin vurgulanmasına yardımcı olur. Ponpon şeklinde çiçeklere sahip olan Bellis perennis aynı zamanda çok güzel kesme çiçeklerdendir.

Daha iri çiçekli çeşitleri, saksıda üretim için de çok uygundur.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com