OXALIS (OXALIDACEAE) Kuzukulağı

OXALIS (OXALIDACEAE)
Kuzukulağı

Soğanlı

OXALIS DEPPEI

 

    Dört yapraklı yonca olarak tanınan bitkidir. Kızıl bir  şeritle çevrelenmiş, dörde ayrılmış yaprakları vardır. 25-30 cm yüksekliğindeki çok sayıdaki çiçek sapı, Haziran – Ağustos aylarında, dip kısmı yeşilimsi sarı olan, bakır kırmızısı bir düzine çiçekle sonlanır. Bir de beyaz çiçekli çeşidi vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Yoğun kış çiçeklenmesidir.

 

Toprak ve ışık isteği:  Güneşli ya da yarı gölge ortamlardaki, kumlu fakat nemli topraklarda yetişir.

 

Üretimi: Soğanları, Nisan'da, 8/10 cm derinliğe, 8/10 cm’lik aralıklarla dikilir. Kışın yeterince ılıman geçtiği bölgelerde, yaprak örtüsüyle koruyarak, soğanları toprakta bırakmak mümkündür.

Diğer durumlarda ise, soğanlar donlar başlamadan önce toplanmalı ve kurutulduktan sonra örtü altında korunmalıdır.

 

Uygulama alanı: Otsu çiçek tarhlarında renk lekeleri oluşturmak üzere ya da bordürlerde kullanılır. Toprağın elverişli olduğu koşullarda, bu bitkinin devasa bir gelişim göstereceği unutulmamalıdır. Saksılarda yetiştirilmesi de mümkündür.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com