OENOTHERA (OENOTHERACEAE)

OENOTHERA (OENOTHERACEAE)
Türlere göre, tek yıllık, iki yıllık ve ya çok yıllık  özellikte bitkilerdir

    Dallanmış sürgünleri, dip kısımlarda yayvan, daha sonra dikleşen bir duruşa sahiplerdir. Açık renklerde, dört tane taç yaprağa sahip geniş çiçeklerden oluşmuş, gruplar halindeki uzun çiçek kurulları, sürgünlerin uçlarında yer alır.

 

Dikkat çekici özelliği: Çok dayanıklı bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: İyi drene olan topraklarda, havadar ve güneşli konumlarda yetişir.

 

Üretimi: Tek yıllık türlerinin ekimi:

1)      Tohumları Eylül'de  yerinde (doğrudan uygulama alanına) ya da fideliğe ekilir. Yerinde ekimde, bitkiler arasında 30 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır. Fideliğe ekilen tohumlardan elde edilen bitkiler burada şaşırtmaya da alınır ve Mart'ta 50 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir.

2)      Tohumları Mart – Nisan aylarında, fideliğe ekilir ve elde edilen fideler Mayıs'ta topraktaki yerlerine dikilir ya da tohumlar Nisan'da doğrudan uygulama alnına ekilir ve bitkiler arasında 25 cm kalacak şekilde seyreltme yapılır.

Çok yıllık türleri, ilkbaharda ya da sonbaharda gerçekleştirilen kök  ayrımı yöntemiyle ya da Mart'ta yapılan çelik alımı yöntemiyle çoğaltılır. 

 

Uygulama alanı: Çok yıllıklarla oluşturulan bitki yastıklarında kullanılan Oenothera bitkisi, özellikle güneş alan şevlerin süslenmesinde kullanılır. Tomurcukları vazoda da açabilen bu bitki, kesme çiçek olarak buketlere de dahil edilir.

 

Çeşitleri:

·        Oenothera speciosa. 50 cm yüksekliğinde çok yıllık bir bitkidir. Hafif bir koku yayan çiçekleri, 8 cm genişliğinde ve beyazdır. Solmalarına yakın pembemsi beyaz bir renk alırlar.

·        Oenothera missouriensis (= Oenothera macrocarpa). 40 cm yüksekliğinde çok yıllık bir bitkidir. Çapı 10 cm’i geçen, altın sarısı renkli iri çiçekleri, akşamdan sabaha kadar açar ve her gün çiçek kurulu içersinde bir yenisiyle yer değiştirir. Temmuz'da başlayan çiçeklenme Eylül'e kadar devam eder.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com