NEPETA MUSSINII YA DA NEPETA X FAASSENII (LABIACEAE)

NEPETA MUSSINII YA DA NEPETA  X  FAASSENII (LABIACEAE)

Çok yıllık

 

   40 cm yüksekliğinde, dallanmış sürgünleri olan, gri-yeşil yapraklı bir bitkidir. Çok güzel bir mavi tonunun hakim olduğu çiçekleri vardır. Haziran – Temmuz aylarında uzunlamasına gruplar halindeki çiçek kurulları belirir.  Bitkinin aromatik bir kokusu vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Aromatik kokulu yoğun çiçeklenmesidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Kireçlide dahil, ince taneli toprakları, güneşli ve sıcak ortamları sever.

 

Üretimi: Genellikle, ilkbaharda ya da sonbaharda kök ayrımıyla çoğaltılır. Her bir parça 40 ya da 50 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir. Mart – Nisan aylarında, soğuk cam örtü altında, çelik alımı yöntemiyle de çoğaltılabilir. Mayıs – Haziran aylarında ekilen tohumlarla elde edilen fidelerin şaşırtmaya tabi tutulduktan sonra, sonbaharda dikilmesi de bir diğer seçenektir.

 

Uygulama alanı: Şevlerin, kaya bahçelerinin ve çiçeklendirilmiş duvarların süslenmesinde kullanılır. Aynı zamanda balı olan, çok mükemmel bir bitkidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com