NEMOPHILA (HYDROPHYLLACEAE)

NEMOPHILA (HYDROPHYLLACEAE)

Tek yıllık

 

 

   20-25 cm boylarında, iyi dallanmış, yayvan tutamlar oluşturan, hızlı gelişime sahip, dayanıklı bir bitkidir. Sürgünler tüylüdür. İki ayda çiçeklenir; Haziran'dan Ekim'e kadar, çok sayıda tekil konumlu, mavi ya da beyaz, genişçe açılmış çiçekleri vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Hızlı gelişime sahip bir bitki olmasıdır.

 

Toprak ve ışık isteği: Serin ve kumlu toprakları sever. Her türlü güneş alma konumunda yetişir.

 

Üretimi:

1)      Tohumları Mart'tan Haziran'a kadar, doğrudan uygulama alanına, bordür oluşturulacaksa çizgisel olarak, renk lekeleri oluşturulacaksa gelişi güzel bir biçimde ekilir.

2)      Bir diğer dönem olarak da tohumlar, Eylül – Ekim aylarında, saman vb.nin yardımıyla büyük soğuklara karşı korunaklı bir fideliğe ekilir. Elde edilen fideler Mart – Nisan aylarında toprağa dikilir. Ekim zamanına göre, çiçeklenme Mayıs'tan Ekim'e kadar yayılır.

Uygulama alanı: Bordürlerde  ve renk lekeleri oluşturmak amacıyla kullanılır. Gelişimi hızlıdır fakat çiçeklenme süresi oldukça kısadır. Saksıda yetiştirilmesi de dekoratif görünümler oluşturur.

Türleri:

·        Nemophila maculata. 15-30 cm arsı boya erişir. Beyaz çiçeklerin taç yapraklarının uçları mavi lekelidir.

·        Nemophila mensiesii. 20 cm yüksekliğinde, ortası beyaz, açık mavi çiçeklere sahip bir bitkidir.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com