NEMESIA STRUMOSA (SCROPHULARIACEAE)

NEMESIA  STRUMOSA (SCROPHULARIACEAE)

Tek yıllık

 

   25-30 cm yüksekliğinde, odunsu bir bitkidir. Çok sayıdaki büyük çiçekleri, sapların uçlarında gruplar oluşturur. İki dudaktan oluşan tacın üst dudağı daha küçüktür ve yuvarlağımsı dört lopa ayrılmıştır. Bu bitki büyük bir renk çeşitliliği sunar: beyaz, sarı, pembe, turuncu, lal rengi ve mavi; sarı ya da turuncu çiçekleri, genellikle lal rengi alacalıdır.

 

Dikkat çekici özelliği: Zengin renklere sahip, mükemmel çiçekleridir.

 

Toprak ve ışık isteği: Her türlü ortamda, her çeşit toprakta yetişir.

 

Üretimi:

1)      Tohumları Eylül – Ekim aylarında fideliğe ekilir. Her saksıya 3 fide denk gelecek şekilde saksılara şaşırtma yapılır. Saksılar kışın cam örtü altında bekletilir. Fideler Nisan'da 25 santimlik aralıklarla toprağa dikilir. Çiçeklenme Mayıs'ta başlar.

2)      Tohumlar Mart – Nisan aylarında, cam örtü altında, tercihen saksıya ekilir. Genç fideler Mayıs'ta topraktaki yerine dikilir. Çiçeklenme Temmuz'dan – Eylül'e kadar devam eder. Budama yapılması, bitkinin dallanmasını tetikler.

 

Uygulama alanı: Bordürlerde, kaya bahçelerinde, saksılarda kullanılır. Bitki yastıklarında, renk lekeleri oluşturmak amacıyla da kullanılır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com