NARCISSUS (AMARYLLIDACEAE) Zerrin

NARCISSUS (AMARYLLIDACEAE)
Zerrin

Soğanlı

 

 

   Bu cinsin, bahçecilikte ve botanikte kullanılan pek çok türü vardır. Hepside çok hoş, soğanlı, çok yıllık bitkilerdir. Genellikle dayanıklı olan bu bitkiler çizgisel yapraklara sahiptir. İlkbaharda, uzunluğu 15-40 cm arasında değişen saplarının üzerinde tekil konumlu ya da gruplar halinde yer alan çiçekleri taşırlar. Çiçeklerin renkleri, altın sarısından, saf beyaza kadar değişen çeşitlilikte, taçları ise çan ya da kupa şeklindedir.

 

Dikkat çekici özelliği: İlkbahar çiçeklenmesidir. Çiçek tipinin ve renklerinin büyük bir çeşitliliğe sahip olması da diğer dikkat çekici özelliğidir.

 

Toprak ve ışık isteği: Killi, özellikle de serin toprakları, hafif gölge ortamları severler.

Sınıflandırılmaları, çiçeklerinin formu ve saplar üzerinde tekil ya da çoğul konumlu olmaları  göz önünde bulundurularak yapılmıştır.

 

BOTANİK NARCISSUS’LARI

 

   Bunlar, genellikle küçük çiçeklere sahip yabani türlerdir.

 

NARCISSUS CYCLAMINEUS

 

   Çok uzun süreli ve yoğun bir çiçeklenmeye sahiptir. Genellikle kaya bahçelerini süslemede ya da saksıda üretilmek suretiyle kullanılırlar.

 

NARCISSUS POETICUS

 

   Fransa’nın çayırlarında ve dağlarında, bol çiçeklenen yabani bir türdür. Etrafı kırmızı, sarı renkli küçük kupalı, saf beyaz renkte bir çeşidi de üretilmiştir. Yüksekliği 35 santim kadardır. Ayrıca hoş kokuludur.

 

BAHÇELERİN NARCISSUS’LARI

 

NARCISSUS PSEUDO-NARCİSSUS

 

   Mart sonu – Nisan gibi, 30-50 cm yüksekliğe erişebilen çiçek sapı üzerinde, tekil konumlu bir çiçek taşır. Geniş ve sarkık çiçekler, ağzı uzunca gelişmiş, dalgalı ve dilimli kenarlı merkezi bir taca sahiptir.

   Çeşitleri birbirilerinden, dış taç yapraklarının ve trompetlerinin değişik renkleriyle ve çiçeklerinin farklı büyüklükleriyle ayrılır.Boyları sebebiyle, bitki yastıklarında olduğu kadar, kesme çiçek olarak da kullanılırlar.

 

NARCISSUS INCOMPARABILIS

 

   Taçları, Narcissus pseudo-narcissus’unkine oranla çok daha az gelişmiş, fakat daha çok açılmıştır (Hemen hemen, tacının çapının, üç katı bir uzunluğa erişebilir). Çiçekleri, saplar üzerinde tekil konumlu, büyük, hoş kokulu  ve çok zariftir. Çeşitleri birbirinden, taç yapraklarının (beyazdan sarıya değişen) renkleriyle, ebatlarıyla ve tacın (sarıdan kırmızıya dek, turuncuda dahil) değişik renklenmeleriyle ayrılır.

 

KATMERLİ ÇİÇEKLİ NARCISSUS’LAR

 

   Kupa kısmı oldukça katmerlidir. Kupanın genellikle belirgin sınırları yoktur ve şifonumsu bir görünümü vardır.

Bu kategoride sadece, kesme çiçek alanında önemli olan, tekil konumlu çiçeklere sahip çeşitlerine değinilmiştir.

 

BUKET NARCISSUS’U VE NARCISSUS MULTIFLORA

 

   Az ya da çok sayıda çiçeğe sahiptir (4-0 arası). Katmerli ya da katmersiz çiçekler,  aynı sap üzerinde toplanmıştır.

 

NARCISSUS JONQUILLA

 

   Bu gruptaki Narcıssus’lar, Narcıssus pseudo-narcissus’larla karıştırılmamalıdır.  Canlı altın sarısı renkte, portakal çiçeğininkini anımsatan çok hoş kokulu çiçekleri vardır. Küçük merkezi taçlı çiçekler ikili ya da beşli gruplar halindedirler. Korunaklı ve sıcak ortamlarda yetiştirilmeleri ve şiddetli soğukların yaşandığı dönemlerde, malçalama yapılarak korunmaları lazımdır.

 

Üretimi: Çok kolaydır. Soğanları sonbaharda dikilir. En geç Kasım'a kadar ve mümkün olduğunca da erken dikilmelilerdir. Erken dikimler çiçeklenme tarihini değiştirmez ama, dikili soğanların üzerlerindeki gözlerin gelişimini tetikler. Soğanlar, türlere göre değişen ebatlardadır. En irileri, 20 cm derinliğe dikilir. Dikim derinliği genellikle boylarının bir buçuk katı kadar olmalıdır. Grup halinde dikilmeleri ve yerlerinde bırakılmaları, her sene daha da  genişleyen tutamlar oluşturmalarını sağlar. Çoğaltmak için, soğanların, Temmuz'da topraktan çıkarılmaları ve ayrılmaları gerekir. Bütün Narcıssus’lar dayanıklılardır, fakat Narcissus totus albus’un üzerinin, kış mevsiminin başında örtülmesi lazımdır (malçlama).

 

Uygulama alanı: Narcıssus’lar ilkbahar çiçeklenmesine sahip, başlıca çiçeklerdendir. Çok düzenli olmayacak şekilde, çim üzerinde, kaya bahçesinde ya da ağaç altlarında, izole edilmiş  küçük gruplar halinde kullanıldıklarında en etkili biçimde değerlendirilmiş olurlar.

   Uzun süre dayanabilen bu kesme çiçekler vazolarda diğer çiçeklerle karıştırılmadan tutulmalıdır (örneğin lale). Çünkü saplarından suya yayılan bir madde, diğer çiçeklerin hızlıca solmalarına sebep olur.Bazı çeşitleri, iç mekanlarda yetiştirildiklerinde, daha hızlı bir gelişim gösterir (lalelerde olduğu gibi).

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com