MYOSOTIS (BORRAGINACEAE)

MYOSOTIS (BORRAGINACEAE)

İki yıllık

 

MYOSOTIS ALPESTRIS

 

   Genellikle iki yıllık olarak üretilen, çok yıllık, dayanıklı bir bitkidir. Mızrağımsı formda, kadife gibi tüylü yapraklara sahip, 30 cm yüksekliğinde tutamlar oluşturur. Nisan’dan Haziran'a kadar, yıldızımsı şekilli, sarı minik bir merkeze sahip, mavi renkli çok sayıda çiçekten oluşan gruplar halindeki çiçek kurullarını taşır. Pembe ve beyaz çiçekli çeşitleri vardır.

 

Dikkat çekici özelliği: Çok hoş ilkbahar çiçeklenmesidir.

 

Toprak ve ışık isteği: İyi drene olan her çeşit toprakta ve türlü güneş alma konumunda yetişir.

 

Üretimi: Tohumları Haziran'dan Ağustos'a kadar, fideliğe ekilir. Burada şaşırtmaları da yapıldıktan sonra, elde edilen fideler tercihen sonbaharda ya da ilkbaharda 25 cm’lik aralıklarla toprağa dikilir.

 

Uygulama alanı: Primula, Viola tricolor hortensis,  Bellis perennis ve soğanlı bitkilerle (lale, nergis) birlikte, bahçelerin ilkbahar dekorasyonlarında kullanılır.

   Bordürlerde, bitki yastıklarının fonlarında kullanılır. Alçak boylu çeşitlerinin saksıda yetiştirilmesi de mümkündür. Yüksek boylular ise kesme çiçek olarak kullanılır. Myosotis alpestris’den daha az tanınan başka bir türü daha vardır: Myosotis palustris. Bu tür su kenarlarını süsleyen, gök mavisi çiçekli, çok yıllık bir bitkidir. Yarı akuatik olarak da nitelendirilen bu tür, yarı gölge ortamlardan hoşlanır, hafif bir derinliğe daldırılarak bile yetiştirilebilir. Mart – Nisan aylarında, kök ayrımı yoluyla çoğaltılır.

 

Çeşitleri:

·        Myosotis alpestris ‘Indigo’ (‘Çivit’). Çiçek rengi çivit  mavidir. Yoğun ve düzgün formlu  bir bitkidir.

·        Myosotis Victoria. Yoğun formlu bir çeşittir, yüksekliği ise 20 cm civarındadır.

·        Myosotis alpestris ‘Pompadour’. Karmen  pembesi renginde, 15 cm boyunda, bodur ve yoğun formlu bir bitkidir. 

·        Myosotis ‘Ultramarine’. Çok güzel, çivit mavisi çiçekleri vardır. 15 cm boyundaki, bodur ve yoğun formlu bu bitki yer örtücü olarak kullanılır. Bordürler, bitki yastıkları ve saksılar için mükemmel bir bitkidir. 

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com