MUSCARI (LILIACEAE) Sümbül

MUSCARI (LILIACEAE)
Sümbül

Soğanlı

 

 

   Dayanıklı, ufak ve soğanlı bir bitkidir. İlkbaharda, oluğu üzerine kıvrılmış, çizgisel yapraklarından uzayan dik  ve basit sapının üzerinde gruplar halinde birleşmiş çiçekleri yer alır.

 

Dikkat çekici özelliği: En çok üretilen türü için çiçeklerinin mavi rengidir. Diğerlerinde de yine ilginç renkleri dikkat çeker. İlkbahar çiçeklenmesine sahip olması da önemli bir faktördür.

 

Toprak ve ışık isteği: Güneşli ortamlardaki, iyi drene olan her çeşit toprakta yetişir.

 

Üretimi: Ekim'den Aralık ayına kadar, tutamlar halinde, 8 cm derinliğe dikilir. Üç, dört yıl bulunduğu yerde bekletildiği taktirde, çiçeklenme çok daha yoğun olacaktır. Çok gelişmiş tutamların, yaprakları sarardıktan sonra bölünüp, yeniden dikilmeleri gerekir.

 

Uygulama alanı: İlkbahar çiçekleriyle oluşturulan yastıkların kenarlarında, ağaç altı alanlarda, şevlerde, kaya bahçelerinde, özelliklede Muscari botryoides album ile birlikte, renk lekeleri oluşturacak şekilde kullanılır.

 

Türleri:

·        Muscari armeniacum. Cinsin en çok tanınan türüdür. Nisan – Mayıs aylarında, mavi renkli, hoş kokulu, oldukça yoğun bir çiçek grubu belirir. ‘Blue-spike’ çeşidi, ve soluk mavi renkte, katmerli çiçeklere sahip çok ilginç bir bitkidir.

 

·        Muscari botryoides. Gök mavisi renkli çiçekleri vardır, fakat yoğunlukla üretilen, beyaz çiçekli Muscari botryoides ‘Album’ çeşididir.

 

·        Muscari plumosum (ya da Muscari comosum plumosum). Bu tür diğer, önceki türlerden, çiçeklerinin formu ve yüksekliğiyle ayrılır. Çiçeklerin, 30-40 cm yüksekliğindeki sapların üzerinde, açık mor-lila renkli tuhaf sorguçları vardır.

Yasal Uyarı

Sitede yer alan tüm site içeriği, sayfa düzeni, sitedeki bilgilerin korunmasına yönelik programlar floraburada.com. mülkiyeti altındadır. floraburada.com’un önceden yazılı muvafakati olmaksızın işbu içeriğin veya siteye ilişkin veritabanı, yazılım gibi bilgilerin kısmen veya tamamen kopyalanması, değiştirilmesi, paylaşımı, dağıtımı ve satışı yasaktır.

Ziyaretçilerin yapmış oldukları paylaşımlar, paylaşımı yapan kişinin sorumluluğunda olup, paylaşımlarla ilgili sitemiz sorumlu tutulamaz.

İletişim

Email: info @ floraburada.com
Website: www.floraburada.com